103 999 SEK
Omsättning
● 0%
97 530 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 456,5%
65,7%
Soliditet
Mycket God
93,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:146 575 SEK
Skulder:-50 230 SEK
Substansvärde:96 345 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett mycket lågt utgångsläge, med en dramatisk ökning av både resultat och eget kapital. Den extremt höga vinstmarginalen på 93,8% tyder på att verksamheten huvudsakligen består av konsulttjänster med låga direkta kostnader, men den låga absoluta omsättningen på 103 999 SEK indikerar fortfarande en mycket liten verksamhet som precis har kommit igång efter en inledande period utan omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom administration, företagsledning, turism och marknadsföring med säte i Tänndalen. Denna typ av verksamhet karakteriseras typiskt av låga tillgångar och höga vinstmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -7 190 SEK till +97 530 SEK, en ökning på 1456,5%. Denna förbättring visar att företaget har gått från en förlustposition till en mycket lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 65,7% är mycket stark och indikerar att företaget har god finansiering med en hög andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna, vilket ger låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 17 810 SEK till 96 345 SEK, en tillväxt på 441,0%. Denna förbättring kommer främst från det starka årets resultat på 97 530 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 103 999 SEK för 2023 jämfört med 0 SEK föregående år, vilket visar att företaget har påbörjat sin verksamhet och genererat intäkter för första gången.

Huvudrisker

  • Den mycket låga omsättningen på 103 999 SEK visar att verksamheten fortfarande är i ett tidigt skede med begränsad kundbas
  • Företagets framtida resultat är sårbart för eventuella förändringar i den begränsade kundportföljen
  • Tillgångstillväxten på 723,0% till 146 575 SEK kan indikera behov av att skala upp verksamheten för att motivera investeringarna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 93,8% visar på effektiv kostnadskontroll och potential för hög lönsamhet vid ökad omsättning
  • Mycket stark soliditet på 65,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Dramatisk resultatförbättring med 1456,5% visar på god förmåga att vända negativa trender och etablera lönsam verksamhet

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar stark förbättring: resultattillväxt (+1456,5%), eget kapital tillväxt (+441,0%) och tillgångstillväxt (+723,0%). Den enda oförändrade indikatorn är omsättningstillväxten som saknar jämförelsedata men visar att verksamheten har startat upp efter tidigare år utan omsättning.