837 000 SEK
Omsättning
▲ 12,1%
114 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,1%
35%
Soliditet
God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:565 042 SEK
Skulder:-366 340 SEK
Substansvärde:198 702 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 13,6% kombinerat med en soliditet på 35,0% indikerar en sund ekonomisk struktur. Den exceptionella resultattillväxten på 54,0% och eget kapital-tillväxt på 83,7% visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet och finansiella styrka avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom press- och övrig fotografverksamhet samt litterärt och konstnärligt skapande, vilket tyder på en kreativ verksamhet med potentiellt höga marginaler. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan kräva relativt låga tillgångsinvesteringar jämfört med traditionella produktionsföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 74 000 SEK till 114 000 SEK, en ökning på 54,0% som indikerar effektiviserad verksamhet och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 35,0% är god för denna typ av verksamhet och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med rimlig belåning.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 108 172 SEK till 198 702 SEK, främst till följd av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 746 694 SEK till 836 502 SEK, en tillväxt på 12,1% som visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom kreativa branscher kan vara cyklisk och känslig för konjunktursvängningar
  • Trots stark tillväxt är företagets totala omsättning på 836 502 SEK fortfarande relativt blygsam i absoluta tal

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 54,0% visar på god potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Eget kapital-tillväxten på 83,7% ger företaget finansiell kapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Den höga vinstmarginalen på 13,6% indikerar en konkurrenskraftig verksamhetsmodell

Trendanalys

De senaste tre åren visar en mycket positiv utveckling med starka uppåtgående trender i samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat stadigt från 672 093 SEK till 837 000 SEK, vilket indikerar en robust försäljningstillväxt. Denna tillväxt har varit lönsam, då resultatet efter finansnetto mer än fördubblats från 36 118 SEK till 114 000 SEK, och vinstmarginalen har förbättrats avsevärt från 5,4% till 13,6%. Företagets finansiella styrka har förstärkts dramatiskt, vilket syns i det egna kapitalet som har mer än femfaldigats och soliditeten som har förbättrats från en svag 9,0% till en mycket stabil 35,0%. Utvecklingen tyder på att företaget har genomgått en framgångsrik omställning och är väl positionerat för en fortsatt positiv framtida utveckling med god lönsamhet och finansiell stabilitet.