1 342 926 SEK
Omsättning
▲ 33,4%
285 589 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,8%
70,5%
Soliditet
Mycket God
16,8%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:873 041 SEK
Skulder:-257 949 SEK
Substansvärde:615 092 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar i flera nyckeltal. Omsättningen har ökat med 33,4% och eget kapital har vuxit med 58,4%, vilket indikerar en positiv utveckling och expansion. Trots en liten nedgång i resultatet på -4,8% behåller företaget en hög vinstmarginal på 16,8% och en exceptionellt stark soliditet på 70,5%. Denna kombination av hög tillväxt och stark balansräkning pekar på ett välskött företag som investerar i sin tillväxt, vilket kan förklara den temporära resultatminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är en tandvårdsklinik med säte i Danderyd som är inriktad på att förebygga och behandla tandsjukdomar. Denna typ av verksamhet är typiskt sett stabil med återkommande kunder och förutsägbara intäkter, vilket stöds av den höga vinstmarginalen och den starka soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 299 923 SEK till 285 589 SEK, en nedgång på 14 334 SEK eller -4,8%. Denna minskning kan bero på investeringar kopplade till den snabba tillväxten.

Soliditet: En soliditet på 70,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och en mycket finansiellt stabil verksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 388 332 SEK till 615 092 SEK, en tillväxt på 226 760 SEK eller 58,4%. Denna förbättring är främst driven av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 540 315 SEK till 1 697 719 SEK, en tillväxt på 157 404 SEK eller 33,4%. Detta visar på en stark ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 14 334 SEK trots en betydande omsättningsökning, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på nya intäkter.
  • Den snabba tillväxten i omsättning på 33,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 70,5% ger utrymme för framtida investeringar eller lån för att driva ytterligare expansion.
  • Omsättningstillväxten på 157 404 SEK visar på en stark marknadsposition och god kundacceptans.
  • Den höga vinstmarginalen på 16,8% visar att verksamheten är lönsam och välskött.