876 000 SEK
Omsättning
▼ 7,3%
583 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,5%
38%
Soliditet
God
66,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 792 607 SEK
Skulder:-2 953 473 SEK
Substansvärde:1 839 134 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försäljningstrender. Den mycket höga vinstmarginalen på 66,5% indikerar effektiv kostnadskontroll och troligen stabila intäkter från elproduktion, men den negativa omsättningstillväxten på -7,3% är en varningssignal. Den betydande tillväxten av eget kapital med 46,4% och tillgångar med 11,8% visar dock på en solid finansiell utveckling och investeringsförmåga. Företaget verkar vara ett etablerat bolag med god lönsamhet som möter utmaningar i omsättningsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elproduktion av vattenkraft, byggnation av kraftverk samt drift, underhåll och konsultation om elproduktion. Det äger sedan 2013 50% av Karthagen Kraft tillsammans med Holma Kraft AB, men denna verksamhet var inaktiv under året. Denna typ av verksamhet genererar vanligtvis stabila intäkter från elförsäljning men kan vara kapitalintensiv med långsiktiga investeringscykler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 598 000 SEK till 583 000 SEK, en nedgång på 15 000 SEK eller -2,5%. Trots lägre omsättning lyckades företaget behålla en mycket hög resultatnivå.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är acceptabel för ett investeringsintensivt kraftbolag och indikerar en balanserad kapitalstruktur med god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 256 416 SEK till 1 839 134 SEK, en tillväxt på 582 718 SEK eller 46,4%. Denna betydande förbättring kan förklaras av att årets vinst på 583 000 SEK har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 945 196 SEK till 875 965 SEK, en nedgång på 69 231 SEK eller -7,3%. Detta indikerar en försämring i intäktsgenereringen som behöver övervakas noggrant.

Huvudrisker

  • Försämrad omsättningstillväxt på -7,3% kan indikera minskad efterfrågan eller problem med produktionen.
  • Resultatet sjönk med 15 000 SEK trots den mycket höga vinstmarginalen, vilket visar på en negativ trend i absolut lönsamhet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 66,5% visar exceptionell lönsamhet och effektivitet i kärnverksamheten.
  • Kraftig tillväxt av eget kapital med 582 718 SEK ger större finansiell styrka och investeringsmöjligheter för framtiden.
  • Tillgångstillväxt på 11,8% till 4 792 607 SEK indikerar pågående investeringar i produktiv kapacitet.