108 133 SEK
Omsättning
▲ 64%
20 379 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 174,2%
23,3%
Soliditet
God
18,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:76 868 SEK
Skulder:-58 943 SEK
Substansvärde:17 925 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det egna kapitalet har under året blivit till mer än hälften återställt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Det egna kapitalet har under året blivit till mer än hälften återställt från en negativ position till en positiv ställning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling från ett svajigt startår till en stabiliserad verksamhet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 64% kombinerat med en hög vinstmarginal på 18,9% indikerar att företaget har lyckats etablera en lönsam verksamhetsmodell. Övergången från negativt till positivt eget kapital är en stark indikator på att företaget har hanterat sina initiala utmaningar framgångsrikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver medicinsk fotvård och säljer relaterade produkter, vilket är en specialistverksamhet med potentiellt höga marginaler. Denna typ av verksamhet kräver ofta kvalificerad personal och kan ha relativt låga materialkostnader i förhållande till intäkterna, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -27 454 SEK till en vinst på 20 379 SEK. Denna förbättring med 174,2% indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 23,3% är acceptabel för ett företag i denna fas, men visar att det fortfarande finns ett betydande skuldbaserat finansieringsbehov. Detta är typiskt för växande företag som investerar i tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -2 454 SEK till 17 925 SEK, en förbättring på 830,4%. Denna dramatiska förändring beror främst på årets vinst som kompenserade den initiala förlusten och etablerade ett positivt kapitalunderlag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 65 934 SEK till 108 133 SEK, en tillväxt på 64,0%. Detta visar en stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsutveckling under det andra verksamhetsåret.

Huvudrisker

  • Företaget är fortfarande relativt litet med en omsättning på endast 108 133 SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar
  • Soliditeten på 23,3% är blygsam och indikerar ett beroende av extern finansiering
  • Tillgångstillväxten på 37,6% till 76 868 SEK kan tyda på ökade investeringar som måste generera avkastning

Möjligheter

  • Mycket stark tillväxt i både omsättning (+64,0%) och resultat (+174,2%) visar på god skalbarhet
  • Hög vinstmarginal på 18,9% indikerar en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft
  • Ökningen av eget kapital med 830,4% skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+64,0%), resultat (+174,2%), eget kapital (+830,4%) och tillgångar (+37,6%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.