1 603 000 SEK
Omsättning
▲ 27,3%
540 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 81,8%
74,5%
Soliditet
Mycket God
33,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
304 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 980 968 SEK
Skulder:-382 942 SEK
Substansvärde:1 008 026 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 81,8% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 33,7% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 74,5% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har etablerat en konkurrenskraftig position på marknaden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation med säte i Malmö. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga tillgångskrav och höga lönsamhetsmarginaler när verksamheten är väl etablerad, vilket stämmer väl överens med de observerade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 297 000 SEK till 540 000 SEK, en ökning på 81,8% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 74,5% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital växte från 937 596 SEK till 1 008 026 SEK, en ökning på 7,5% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 258 796 SEK till 1 603 173 SEK, en tillväxt på 27,3% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en konjunkturkänslig bransch
  • Beroende av nyckelkonsulter och kunskapskapital som kan vara svårt att replikera vid fortsatt expansion

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,7% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt
  • Stark soliditet på 74,5% möjliggör strategiska investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Befintlig tillväxtmomentum på 27,3% i omsättning visar på god marknadsacceptans

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt (+27,3%), resultattillväxt (+81,8%), eget kapital tillväxt (+7,5%) och tillgångstillväxt (+18,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en välskött verksamhet i stark tillväxtfas.