1 101 038 SEK
Omsättning
▲ 3,1%
179 998 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,8%
64,6%
Soliditet
Mycket God
16,4%
Vinstmarginal
Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:364 961 SEK
Skulder:-129 347 SEK
Substansvärde:235 614 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under mars och april 2020 började Coronapandemin ta fart. Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkar bolagets framtida utveckling eller som kan påverka den fiansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att bolagets påverkan är begränsad.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bedömt att effekterna av covid-19-pandemin har haft en begränsad påverkan på verksamheten, vilket indikerar en resilient affärsmodell.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Med en omsättning på över 1 miljon SEK och en hög vinstmarginal på 16,4% bedrivs verksamheten lönsamt. Den starka soliditeten på 64,6% indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell hälsa. Trenderna pekar på kontrollerad tillväxt där resultatet ökar snabbare än omsättningen, vilket tyder på förbättrad effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver butiksverksamhet med försäljning och import av livsmedel, främst ost, kaffe, te och delikatesser. Denna typ av specialiserad detaljhandel kännetecknas ofta av höga marginaler och lojala kundgrupper, vilket stämmer väl överens med den höga vinstmarginalen som observerats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 155 412 SEK till 179 998 SEK, en ökning med 15,8%. Denna högre tillväxttakt jämfört med omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 64,6% är mycket stark och visar att företaget finansieras till över hälften med eget kapital. Detta ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 232 965 SEK till 235 614 SEK, en tillväxt på 1,1%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst och visar en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 067 559 SEK till 1 101 038 SEK, en tillväxt på 3,1%. Detta visar en stabil kundbas och kontrollerad expansion i en specialiserad marknadsnisch.

Huvudrisker

  • Begränsad storlek med en omsättning på 1,1 miljoner SEK gör företaget sårbart för plötsliga marknadsförändringar eller konkurrens från större aktörer.
  • Låg tillväxt i eget kapital på endast 1,1% kan begränsa möjligheterna till större investeringar utan extern finansiering.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 16,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark soliditet på 64,6% skapar goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor vid behov.
  • Resultattillväxten på 15,8% som överstiger omsättningstillväxten visar på potential för ytterligare effektiviseringar.

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättning (+3,1%), resultat (+15,8%), eget kapital (+1,1%) och tillgångar (+2,1%). Den snabbare resultattillväxten är särskilt positiv och pekar på en hälsosam utveckling.