1 839 000 SEK
Omsättning
▲ 0,3%
293 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3%
53,8%
Soliditet
Mycket God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 949 376 SEK
Skulder:-785 442 SEK
Substansvärde:608 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil men nästan oförändrad omsättning med en marginell tillväxt på 0,3%, vilket tyder på en mogen marknad eller begränsad tillväxtpotential. Trots en liten nedgång i resultatet på 3,0% upprätthåller bolaget en hög vinstmarginal på 15,9%, vilket indikerar god lönsamhet och kostnadseffektivitet. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 61,9% och en soliditet på 53,8% visar på en stark balansräkning och god finansiell hälsa. Företaget verkar vara etablerat och stabilt med fokus på att stärka sin kapitalbas snarare än aggressiv expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet med inriktning på grävarbeten, vilket är en cyklisk bransch känslig för konjunktursvängningar och säsongsvariationer. Typiskt för sådana företag är att de har höga maskin- och utrustningskostnader, vilket syns i tillgångarna på 1,9 miljoner SEK. Den höga vinstmarginalen på 15,9% är ovanligt bra för branschen och tyder på specialiserade tjänster eller effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 302 000 SEK till 293 000 SEK, en nedgång på 9 000 SEK. Denna lätt nedgång, trots oförändrad omsättning, kan bero på något högre kostnader eller lägre marginaler på vissa projekt.

Soliditet: En soliditet på 53,8% är mycket god och betyder att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget låg belåningsgrad, god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 376 018 SEK till 608 934 SEK, en ökning med 232 916 SEK. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten har bibehållits i bolaget och inte utdelats, vilket stärker den finansiella ställningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från 1 838 408 SEK till 1 841 081 SEK, en minimal tillväxt på endast 2 673 SEK. Detta tyder på att företaget arbetar på full kapacitet utan möjlighet till ytterligare tillväxt med nuvarande resurser.

Huvudrisker

  • Stagnerad omsättningstillväxt på endast 0,3% kan indikera en begränsad marknad eller hård konkurrens.
  • Resultatet sjönk med 3,0% trots oförändrad omsättning, vilket kan vara en varningssignal för tryckta marginaler.
  • Branschen för grävarbeten är konjunkturkänslig och kan påverkas negativt av en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 53,8% ger utrymme för att investera i ny utrustning eller expandera verksamheten utan att behöva extern finansiering.
  • Hög vinstmarginal på 15,9% visar på en effektiv och lönsam verksamhet som kan generera bra kassaflöde.
  • Kraftigt ökad kapitalbas med 232 916 SEK ger möjlighet till utdelning till ägarna eller investeringar i framtiden.

Trendanalys

Omsättningstrend: Nästan oförändrad (+0,3%). Resultattrend: Minskande (-3,0%). Eget kapital trend: Kraftigt ökande (+61,9%). Tillgångstrend: Måttligt ökande (+3,8%). Sammantaget visar trenderna ett företag som prioriterar att stärka sin balansräkning och soliditet framför kortsiktig tillväxt, vilket är en konservativ och stabil strategi.