1 939 416 SEK
Omsättning
▲ 186,2%
378 997 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,4%
45%
Soliditet
Mycket God
19,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 012 563 SEK
Skulder:-513 815 SEK
Substansvärde:298 867 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på 186,2% men samtidigt en minskning i resultat med 8,3%, vilket indikerar att expansionen inte har varit fullt ut lönande. Den höga vinstmarginalen på 19,5% och soliditeten på 45,0% är positiva tecken på grundläggande lönsamhet och finansiell stabilitet. Tillgångarna har ökat kraftigt med 79,0%, vilket tyder på investeringar för framtiden. Företaget befinner sig i en expansionsfas med goda fundamentala värden men med utmaningar i att omvandla omsättningstillväxt till resultattillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar möbler till industri och labbmiljöer med säte i Skillingaryd. Verksamheten är kundkoncentrerad med majoriteten av försäljningen från en enda kund, vilket är typiskt för nicheinriktade B2B-tillverkare som levererar specialanpassade produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 413 526 SEK till 378 997 SEK trots den starka omsättningstillväxten. Detta kan bero på ökade kostnader, investeringar eller lägre marginaler på den ökade försäljningen.

Soliditet: Soliditeten på 45,0% är god och indikerar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett stabilt finansiellt läge och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 271 257 SEK till 298 867 SEK, en tillväxt på 10,2%. Ökningen drivs av årets resultat, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 677 601 SEK till 1 939 416 SEK, en tillväxt på 186,2%. Detta visar på framgångsrik försäljningsexpansion eller ett stort nytt kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Hög kundkoncentration med majoriteten av försäljningen från en kund skapar sårbarhet vid eventuell förlust av denna kund.
  • Resultatet minskade med 34 529 SEK trots en omsättningsökning på över 1,2 miljoner SEK, vilket indikerar potentiella problem med lönsamheten vid skalning.

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 186,2% visar på framgångsrik marknadspenetration och goda affärsmöjligheter.
  • Hög vinstmarginal på 19,5% visar att kärnverksamheten är grundläggande lönsam.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 79,0% till 1 012 563 SEK indikerar investeringar i kapacitet som kan bära framtida tillväxt.

Trendanalys

Omsättning: STARK UPPGÅNG (+186.2%) | Resultat: LÄTT NEDGÅNG (-8.3%) | Eget kapital: STADIG UPPGÅNG (+10.2%) | Tillgångar: STARK UPPGÅNG (+79.0%). Sammantaget visar trendanalysen en mycket positiv utveckling i skalning och balansräkning, men med en varningssignal för avtagande lönsamhet.