34 827 000 SEK
Omsättning
▼ 14,2%
1 638 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,3%
55,1%
Soliditet
Mycket God
5%
Vinstmarginal
Låg
750 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:14 345 471 SEK
Skulder:-6 317 746 SEK
Substansvärde:7 419 236 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med en betydande omsättningsminskning på 14,2% men samtidigt en förbättrad lönsamhet. Trots lägre intäkter har företaget lyckats öka sitt resultat med 17,3%, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 55,1% ger ett stabilt finansiellt skydd, men den kraftiga minskningen av tillgångar med 24,7% indikerar en omstrukturering eller avveckling av verksamhetsområden. Företaget verkar genomgå en transformation där fokus har flyttats från volymtillväxt till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat klädföretag som designar och producerar kläder, accessoarer och merchandise till företag och organisationer. Med en stark hållbarhetsprofil som Fairtrade-medlem och GOTS-certifiering för ekologisk textilproduktion, inklusive betalning av levnadslöner, positionerar sig företaget i en nischad marknad med fokus på etisk konsumtion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 396 000 SEK till 1 638 000 SEK, en ökning med 242 000 SEK eller 17,3%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar starkare marginaler eller effektivare kostnadshantering.

Soliditet: Soliditeten på 55,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget är väl kapitaliserat, har låg belåningsgrad och kan motstå ekonomiska nedgångar bättre än många konkurrenter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 730 755 SEK till 7 419 236 SEK, en tillväxt på 688 481 SEK eller 10,2%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 39 654 071 SEK till 32 997 027 SEK, en nedgång på 6 657 044 SEK eller 14,2%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en avsiktlig nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 14,2% kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 24,7% (från 19 060 277 SEK till 14 345 471 SEK) kan tyda på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.
  • Låg vinstmarginal på 5,0% begränsar företagets möjlighet att investera i tillväxt och innovation.

Möjligheter

  • Förbättrad resultattillväxt på 17,3% visar att företaget kan öka lönsamheten även i en period med minskade intäkter.
  • Mycket stark soliditet på 55,1% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta sig igenom ekonomiskt utmanande perioder.
  • Hållbarhetscertifieringar (Fairtrade, GOTS) och etisk profil kan vara en konkurrensfördel i en marknad med ökande efterfrågan på ansvarsfulla produkter.