1 358 000 SEK
Omsättning
▼ 99,8%
253 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 99,9%
62,9%
Soliditet
Mycket God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:850 984 SEK
Skulder:-266 838 SEK
Substansvärde:345 032 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med både positiva och oroande trender. Den kraftiga omsättningsminskningen på -99,8% tillsammans med en katastrofal resultatförsämring på -99,9% indikerar allvarliga operativa problem. Samtidigt visar företaget en stark soliditet på 62,9% och en förbättring av eget kapital med +79,3%, vilket ger en viss finansiell stabilitet trots de operativa utmaningarna. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas med betydande försämring av lönsamhet men med behållt starkt kapitalunderlag.

Företagsbeskrivning

Anrås Gräv och Schakt AB är ett entreprenadföretag som specialiserar sig på grävning, schaktning och planering, och är ett helägt dotterbolag till Jerry Stensson Holding AB. Som typiskt för entreprenadbranschen är företaget kapitalintensivt med behov av maskiner och utrustning, vilket speglas i tillgångarna på 850 984 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 392 128 000 SEK till 253 000 SEK, en minskning på 391 875 000 SEK (-99,9%). Denna extremt kraftiga försämring, kombinerat med den låga omsättningen, tyder på att företaget kan ha haft extraordinära intäkter eller en engångshändelse föregående år som inte återkommit.

Soliditet: Soliditeten på 62,9% är mycket stark och indikerar att företaget har ett gott kapitalunderlag och låg belåning. Detta ger en viss motståndskraft trots de stora operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 192 394 SEK till 345 032 SEK, en förbättring med 152 638 SEK (+79,3%). Denna ökning trots det dåliga resultatet tyder på att företaget kan ha fått nytt kapitalinjektioner från moderbolaget eller genom andra åtgärder.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från 761 497 SEK till 1 358 SEK, en minskning på 760 139 SEK (-99,8%). Denna extremt kraftiga nedgång indikerar antingen avbrutna projekt, förlorade kunder eller en betydande omläggning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Extrem omsättningsminskning på 760 139 SEK (-99,8%) som hotar företagets existens om den inte vänder
  • Katastrofal resultatförsämring med 391 875 000 SEK (-99,9%) som indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Mycket låg omsättning på 1 358 SEK som inte täcker rimliga driftskostnader för ett entreprenadföretag

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 62,9% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att överleva en krisperiod
  • Kraftig ökning av eget kapital med 152 638 SEK (+79,3%) visar på finansiellt stöd från ägare eller moderbolag
  • Moderbolagsstruktur med Jerry Stensson Holding AB kan ge tillgång till resurser och nya uppdrag