2 540 000 SEK
Omsättning
▼ 17,1%
18 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 143,9%
38,9%
Soliditet
God
0,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 724 476 SEK
Skulder:-1 035 639 SEK
Substansvärde:598 837 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig minskning av omsättningen med 17,1% har företaget lyckats vända ett negativt resultat till en liten vinst på 18 000 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder. Den dramatiska minskningen av tillgångarna med 54,0% tyder dock på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Soliditeten på 38,9% är acceptabel men bör övervakas i ljuset av den minskade omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett transport- och entreprenadföretag som bedriver budtransporter av gods samt entreprenadarbeten. Det är etablerat sedan 2004, vilket innebär att det inte är ett nytt företag utan ett etablerat företag som genomgår förändringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -41 000 SEK till en vinst på 18 000 SEK, en positiv förändring på 59 000 SEK. Denna vändning till vinst, trots lägre omsättning, pekar på förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 38,9% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en relativt stabil nivå som ger ett visst skydd mot obetalda skulder, men den bör ses i samband med den kraftiga minskningen av totala tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 579 182 SEK till 598 837 SEK, en tillväxt på 19 655 SEK (+3,4%). Denna ökning beror helt på årets vinst, vilket är en positiv indikator på att företaget bygger kapital internt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 130 902 SEK till 2 596 157 SEK, en nedgång på 534 745 SEK (-17,1%). Detta är en betydande försämring som kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller en strategisk nedskalning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 534 745 SEK (-17,1%) riskerar att påverka företagets framtida lönsamhet och marknadsposition.
  • En dramatisk minskning av totala tillgångar från 3 749 751 SEK till 1 724 476 SEK kan indikera att företaget har sålt av produktiv kapacitet, vilket begränsar dess framtida verksamhetsutrymme.
  • Mycket låg vinstmarginal på 0,7% gör företaget sårbart för eventuella framtida kostnadsökningar eller prispress.

Möjligheter

  • Förmågan att generera en vinst på 18 000 SEK trots en stor omsättningsnedgång visar på god operativ effektivitet och kostnadskontroll.
  • Tillväxten av eget kapital med 19 655 SEK stärker företagets balansräkning och finansiella stabilitet.
  • Den positiva resultattillväxten på 143,9% är en stark indikator på att företaget har lyckats vända en negativ trend.