1 917 000 SEK
Omsättning
▼ 29,5%
185 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,9%
73%
Soliditet
Mycket God
9,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:719 637 SEK
Skulder:-195 682 SEK
Substansvärde:523 955 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har ägt rum under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsåret har inga väsentliga händelser inträffat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på omstrukturering. Trots en kraftig nedgång i omsättning och totala tillgångar har företaget lyckats generera positivt resultat och stärkt sitt eget kapital avsevärt. Den höga soliditeten på 73% indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning, vilket ger goda förutsättningar att hantera den pågående omsättningsnedgången. Situationen tyder på ett företag som aktivt har omstrukturerat sin verksamhet, möjligen genom försäljning av tillgångar eller fokus på mer lönsamma uppdrag.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg- och anläggningsbranschen med inriktning på byggnadskonsultuppdrag, bygglovshandläggning och konstruktionsritningar. Denna typ av verksamhet är projektdriven och kan vara känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Konsultverksamhet kräver vanligtvis begränsade materiella tillgångar men är beroende av kompetens och kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 210 000 SEK till 185 000 SEK, en minskning på 11,9%. Trots den stora omsättningsnedgången har företaget behållit en positiv resultatnivå, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att klara av perioder med lägre omsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 336 015 SEK till 523 955 SEK, en tillväxt på 55,9%. Denna förbättring kan bero på kvarhållet resultat eller eventuell kapitalinsprutning från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 718 435 SEK till 1 916 877 SEK, en nedgång på 29,5%. Detta indikerar antingen minskad verksamhetsvolym eller att företaget har valt att fokusera på färre men mer lönsamma projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 29,5% från 2 718 435 SEK till 1 916 877 SEK kan indikera förlorade kunder eller svag efterfrågan
  • Tillgångarna har minskat med 33,0% från 1 074 540 SEK till 719 637 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet
  • Resultatet har sjunkit med 11,9% trots den höga soliditeten, vilket visar på utmaningar i lönsamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 73,0% ger utrymme för investeringar och expansion när marknaden återhämtar sig
  • Positivt resultat på 185 000 SEK trots utmanande förhållanden visar på god operativ effektivitet
  • Kraftig ökning av eget kapital med 55,9% till 523 955 SEK stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-29,5%), resultat (-11,9%) och tillgångar (-33,0%), men en stark positiv trend i eget kapital (+55,9%). Denna kombination tyder på en medveten omstrukturering där företaget har minskat sin verksamhetsstorlek men samtidigt stärkt sin kapitalbas. Den höga soliditeten och bibehållna vinstmarginal på 9,6% klassificerad som 'stabil' indikerar att företaget hanterar nedgången på ett kontrollerat sätt.