2 829 926 SEK
Omsättning
▼ 8,8%
680 746 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,5%
76,5%
Soliditet
Mycket God
23,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-28

Substansvärdering

Tillgångar:3 147 819 SEK
Skulder:-638 270 SEK
Substansvärde:2 011 611 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 76,5% och positiva eget kapital-tillväxt indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Emellertid uppvisar bolaget betydande nedgångar i både omsättning (-8,8%) och resultat (-64,5%), vilket tyder på operativa utmaningar eller försämrade marknadsförhållanden. Företaget har kapacitet att hantera en nedgång tack vare sin starka kapitalstruktur, men trenden är tydligt negativ vad gäller lönsamhet och omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparation samt köp och försäljning av arbetsmaskiner, handverktyg, skotrar och övriga fordon med säte i Gällivare. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn. Företaget är etablerat sedan 2013 och är således inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 918 622 SEK till 680 746 SEK, en minskning på 1 237 876 SEK eller -64,5%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på försämrade marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 76,5% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell styrka. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 916 998 SEK till 2 011 611 SEK, en förbättring på 94 613 SEK eller +4,9%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 680 746 SEK tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 147 791 SEK till 2 930 881 SEK, en nedgång på 216 910 SEK eller -8,8%. Detta indikerar svagare försäljning eller mindre verksamhetsvolym jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 1 237 876 SEK (-64,5%) trots relativt blygsam omsättningsnedgång, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Nedgång i omsättning på 216 910 SEK (-8,8%) kan indikera förlorade kunder, svagare efterfrågan eller konkurrensproblem.
  • Minskande tillgångar från 3 211 295 SEK till 3 147 819 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 76,5% ger utrymme för investeringar och möjlighet att ta sig igenom en svacka utan akuta likviditetsproblem.
  • Positiv utveckling av eget kapital med en ökning på 94 613 SEK visar att företaget fortfarande bygger upp sina reserver.
  • Företaget genererar fortfarande en vinst på 680 746 SEK trots den kraftiga nedgången, vilket är positivt i en svår period.