1 971 000 SEK
Omsättning
▲ 39,5%
660 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,4%
64,8%
Soliditet
Mycket God
33,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-08

Substansvärdering

Tillgångar:945 754 SEK
Skulder:-296 276 SEK
Substansvärde:471 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark operativ prestation med hög lönsamhet och betydande tillväxt i både omsättning och resultat. Den kraftiga vinstökningen på 44,4% indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet. Trots den positiva rörelseresultaten visar en minskning av eget kapital på 21,1% att företaget troligen har genomfört utdelningar eller andra kapitalförändringar som påverkar balansräkningen negativt. Den höga soliditeten på 64,8% ger ett stabilt finansiellt grundläge trots kapitalminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT-sektorn med säte i Österåker. Som IT-konsultföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där vinstmarginalen uppgår till 33,5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 457 000 SEK till 660 000 SEK, en ökning på 203 000 SEK eller 44,4%, vilket indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 64,8% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 597 681 SEK till 471 319 SEK, en nedgång på 126 362 SEK trots ett starkt årsresultat, vilket tyder på att företaget sannolikt har betalat ut en avsevärd del av vinsten till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 413 423 SEK till 1 970 683 SEK, en kraftig tillväxt på 39,5% som visar på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 126 362 SEK trots ett mycket starkt resultat på 660 000 SEK, vilket kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.
  • Avsaknad av specificerad information om kundkoncentration eller långsiktiga avtal ökar osäkerheten kring framtida intäktsstabilitet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,5% indikerar en konkurrenskraftig affärsmodell med utmärkta möjligheter till avkastning på investerat kapital.
  • Betydande omsättningstillväxt på 39,5% visar på framgångsrik marknadspenetration och goda möjligheter till ytterligare expansion.
  • Stark tillgångstillväxt på 27,9% till 945 754 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan stödja framtida tillväxt.