5 262 000 SEK
Omsättning
▲ 42,5%
921 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 871%
52,7%
Soliditet
Mycket God
17,5%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-11

Substansvärdering

Tillgångar:2 064 943 SEK
Skulder:-976 643 SEK
Substansvärde:1 088 300 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den mer än fyrfaldiga resultattillväxten på +2871% kombinerat med en hög vinstmarginal på 17,5% indikerar en mycket lönsam verksamhet som skalats upp effektivt. Den dubbla tillgångstillväxten och mer än fördubblade eget kapital pekar på ett företag i stark expansion som samtidigt bygger finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och monterar säkerhetsutrustning till dörrar och portar, en nischad verksamhet med fokus på säkerhetsteknik. Denna typ av specialiserade produkter har troligen goda marginaler och efterfrågan verkar ha ökat kraftigt under 2023.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 31 000 SEK till 921 000 SEK, vilket indikerar både volymtillväxt och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 52,7% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 357 815 SEK till 1 088 300 SEK, en tillväxt på 204,2% som främst drivits av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 694 034 SEK till 5 262 294 SEK, en tillväxt på 42,5% som visar på stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan för företagets produkter.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på +2871% i resultat kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Företagets starka tillväxt kan kräva ytterligare investeringar som påverkar likviditet kortvarigt
  • Koncentration på säkerhetsutrustning till dörrar och portar skapar beroende av denna specifika marknad

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 17,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 52,7% ger god kapacitet att ta lån för ytterligare tillväxt om så önskas
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten från 3,7 till 5,3 miljoner SEK i omsättning på ett år visar på operativ styrka

Trendanalys

Alla trender pekar på exceptionellt stark utveckling: omsättningstillväxt +42,5%, resultattillväxt +2871%, eget kapital tillväxt +204,2% och tillgångstillväxt +105,7%. Denna kombination av stark omsättningstillväxt och extremt förbättrad lönsamhet är mycket positiv och indikerar ett företag som både växer och blir mer effektivt samtidigt.