1 036 191 SEK
Omsättning
▲ 19,3%
973 593 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,2%
89,9%
Soliditet
Mycket God
94%
Vinstmarginal
Mycket Hög
229 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 631 925 SEK
Skulder:-165 345 SEK
Substansvärde:1 466 580 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Den extremt höga vinstmarginalen på 94% och soliditeten på nästan 90% indikerar ett mycket effektivt och kapitalstarkt företag. Alla nyckeltal visar stark förbättring från föregående år, vilket pekar på en mycket positiv utveckling och god företagsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rådgivning och projektledning inom affärsutveckling och entreprenadverksamhet i byggsektorn. Denna typ av konsultverksamhet kännetecknas vanligtvis av låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 790 532 SEK till 973 593 SEK, en ökning med 23,2%. Den extremt höga vinstmarginalen på 94% indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 89,9% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 144 242 SEK till 1 466 580 SEK, en tillväxt på 28,2%. Denna ökning beror främst på att större delen av vinsten har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 868 253 SEK till 1 036 191 SEK, en tillväxt på 19,3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till byggsektorn vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar i denna bransch
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt marknad
  • Begränsad skalfördelar med en omsättning på 1 million SEK kan utgöra en utmaning för vidare expansion

Möjligheter

  • Stark kapitalbas med 1 466 580 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Tillväxttakten på över 20% i både omsättning och resultat visar på goda affärsmöjligheter och marknadsposition
  • Hög soliditet på 89,9% ger utrymme för strategiska investeringar och eventuell upplåning för tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+19,3%), resultattillväxt (+23,2%), eget kapital tillväxt (+28,2%) och tillgångstillväxt (+24,7%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark finansiell utveckling och god företagsstyrning.