450 993 SEK
Omsättning
▼ 61,6%
181 854 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 67,1%
90%
Soliditet
Mycket God
40,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
30 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-28

Substansvärdering

Tillgångar:2 668 301 SEK
Skulder:-193 667 SEK
Substansvärde:2 078 579 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med starka balansräkningsnyckeltal men kraftigt fallande lönsamhet och omsättning. Den mycket höga soliditeten på 90% och det ökade eget kapitalet indikerar finansiell stabilitet och god kapitalstruktur, men den dramatiska omsättningsnedgången på -61,6% och resultatfall på -67,1% pekar på allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omvandling där det behåller finansiell styrka men tappar marknadsfötterna.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom produktinformationshantering och mjukvaruintegration, registrerat 2018. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning beroende på kunduppdrag och projektcykler, vilket kan förklara delar av den kraftiga omsättningsvariationen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 552 722 SEK till 181 854 SEK, en minskning på 370 868 SEK (-67,1%). Trots den kraftiga nedgången behåller företaget en mycket hög vinstmarginal på 40,3%, vilket visar att de behåller god lönsamhet på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 90,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 972 220 SEK till 2 078 579 SEK, en ökning på 106 359 SEK (+5,4%). Denna ökning kommer från årets resultat på 181 854 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat större belopp till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 1 175 800 SEK till 450 993 SEK, en minskning på 724 807 SEK (-61,6%). Detta indikerar antingen förlust av stora kunduppdrag, avslutade projekt eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 724 807 SEK (-61,6%) indikerar potentiell förlust av nyckelkunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång på 370 868 SEK (-67,1%) visar på utmaningar att bibehålla lönsamheten vid lägre omsättningsvolym
  • Beroende av få eller stora kunduppdrag kan skapa sårbarhet vid projektavslut eller kundförlust

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 90,0% ger stor finansiell styrka och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 40,3% visar att kvarvarande verksamhet är mycket lönsam
  • Eget kapital på 2 078 579 SEK ger stabil bas för att växa eller diversifiera verksamheten
  • Tillgångstillväxt på +2,1% trots omsättningsfall indikerar bibehållen kapacitet för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en polariserad trendbild med starka balansräkningstrender (+5,4% eget kapital, +2,1% tillgångar) men mycket svaga resultat- och omsättningstrender (-67,1% resultat, -61,6% omsättning). Denna divergens kan tyda på en strategisk omorientering där företaget avvecklar eller minskar vissa verksamhetsområden samtidigt som det behåller finansiell styrka för framtida satsningar.