11 789 174 SEK
Omsättning
▼ 11,8%
339 663 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 25,1%
10,5%
Soliditet
Stabil
2,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 925 513 SEK
Skulder:-4 377 733 SEK
Substansvärde:400 143 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en betydande omsättningsminskning på -11,8% men samtidigt en stark resultatförbättring på +25,1%. Den kraftiga ökningen av eget kapital med +101,5% indikerar en strukturell förstärkning av balansräkningen, troligen genom en kombination av återinvesterat resultat och eventuellt kapitaltillskott. Den låga soliditeten på 10,5% pekar dock på ett fortsatt utmanande kapitalunderlag trots förbättringen.

Företagsbeskrivning

Bolaget Apotek Äpplet AB är ett helt fristående apotek som bedriver verksamhet med huvudförsäljning av receptbelagda läkemedel och egenvårdsprodukter. Som medlem i Sveriges oberoende apoteksförening (Soaf) verkar det i en konkurrensutsatt bransch där omsättning ofta är volymdriven men lönsamhet kan förbättras genom effektivitet och specialisering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 271 459 SEK till 339 663 SEK, en ökning med 68 204 SEK (+25,1%) trots lägre omsättning. Detta indikerar starkare marginaler eller effektiviserade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 10,5% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad även om den sannolikt har förbättrats från föregående år. Detta placerar företaget i en sårbar finansiell position vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 198 533 SEK till 400 143 SEK, en ökning med 201 610 SEK (+101,5%). Denna kraftiga tillväxt kan förklaras av det positiva årets resultat som har kapitaliserats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 13 371 898 SEK till 11 789 174 SEK, en nedgång på 1 582 724 SEK (-11,8%). Detta kan tyda på minskade försäljningsvolymer, prispress eller förändrade marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 10,5% utgör en betydande finansiell risk och begränsar företagets möjlighet att ta lån eller hantera oförutsedda förluster.
  • Omsättningsnedgången på 11,8% visar på utmaningar i den grundläggande försäljningen som kan hota den långsiktiga överlevnaden om trenden fortsätter.
  • Den extremt låga vinstmarginalen på 2,9% gör företaget sårbart för eventuella kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter.

Möjligheter

  • Resultatförbättringen med 68 204 SEK till 339 663 SEK trots lägre omsättning visar på potential för ökad lönsamhet genom effektivisering.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 201 610 SEK förstärker balansräkningen och ger en bättre bas för framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxten på 19,0% till 4 925 513 SEK kan indikera investeringar i lager eller infrastruktur som kan bära framtida tillväxt.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en minskning från 13,5 miljoner SEK 2022 till 11,8 miljoner SEK 2024, vilket indikerar en avtagande försäljning. Resultatet efter finansnetto har varit volatilt med en kraftig nedgång 2023 följt av en delvis återhämtning 2024, men ligger fortfarande under 2022-nivån. Trots detta visar eget kapital en stark och positiv trend med en ökning från obetydliga 27 897 SEK till 400 143 SEK, vilket tillsammans med den höjda soliditeten från 0,8% till 10,5% pekar på en förbättrad finansiell stabilitet och en framgångsrik kapitalanskaffning. Tillgångarnas stadiga tillväxt tyder på att företaget investerat i verksamheten. Den lägre vinstmarginalen jämfört med 2022 visar dock på en minskad lönsamhet i förhållande till omsättningen. Sammantaget pekar trenderna på ett företag som genomgår en omvandling med sämre försäljning men som har stärkt sin balansräkning avsevärt, vilket ger en bättre grund för framtida utveckling.