240 000 SEK
Omsättning
▼ 75,5%
90 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7,1%
31,1%
Soliditet
God
37,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:603 299 SEK
Skulder:-401 108 SEK
Substansvärde:132 191 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den dramatiska omsättningsminskningen på 75.5% till endast 239 998 SEK indikerar allvarliga utmaningar i kundbas eller orderstock, medan den höga vinstmarginalen på 37.5% och resultatökning till 90 000 SEK tyder på effektiv kostnadskontroll eller förändrad verksamhetsinriktning. Soliditeten på 31.1% är acceptabel men företaget verkar genomgå en betydande omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mekanisk bearbetning och försäljning av verktyg, en verksamhet som typiskt kräver stabil kundbas och kontinuerlig orderstock för att upprätthålla omsättning. Mekanisk bearbetning är en kapitalintensiv verksamhet som förklarar de relativt höga tillgångarna på 603 299 SEK trots låg omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots den kraftiga omsättningsminskningen ökade resultatet från 84 000 SEK till 90 000 SEK, en förbättring på 6 000 SEK eller 7.1%. Detta tyder på att företaget har lyckats anpassa sina kostnader till den lägre omsättningsnivån eller att de arbetar med högmarginalprojekt.

Soliditet: Soliditeten på 31.1% är på en acceptabel nivå för ett produktionsföretag och indikerar att företaget inte är överbelånat. Denna nivå ger ett visst skydd mot kortsiktiga svårigheter men skulle kunna förbättras ytterligare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 112 725 SEK till 132 191 SEK, en tillväxt på 19 466 SEK eller 17.3%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 90 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas trots utmaningarna.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från 990 649 SEK till 239 998 SEK, en minskning på 750 651 SEK eller 75.5%. Denna kraftiga nedgång indikerar antingen förlust av större kunder, avslutade projekt eller möjligen en strategisk omorientering mot mer lönsamma men mindre volymtunga uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 75.5% till endast 239 998 SEK utgör den största risken för företagets långsiktiga överlevnad
  • Tillgångarna minskade med 1.1% till 603 299 SEK vilket kan indikera avveckling av kapacitet eller försäljning av tillgångar
  • Den låga omsättningsnivån gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlorade kunder

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 37.5% visar att företaget kan vara effektivt i sin nuvarande verksamhetsmodell
  • Resultatökning på 7.1% trots kraftig omsättningsminskning indikerar god kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 17.3% till 132 191 SEK vilket stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot finansiella parter