16 054 726 SEK
Omsättning
▲ 7,5%
2 904 141 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,7%
55,3%
Soliditet
Mycket God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
2 472 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-20

Substansvärdering

Tillgångar:7 110 987 SEK
Skulder:-3 178 491 SEK
Substansvärde:3 932 496 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet och minskande balansomslutning. Den höga vinstmarginalen på 18.1% och soliditeten på 55.3% indikerar fortfarande ett grundläggande sunt företag, men den dramatiska resultatnedgången på -30.7% och minskning av eget kapital med -20.6% tyder på att företaget genomgår en utmanande period trots ökad försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom utveckling av dataprogram samt försäljning av programvara och datautrustning, en bransch som typiskt kräver betydande investeringar i kompetens och teknik men som kan generera höga marginaler vid lyckad verksamhet. Etablerat 1983 är detta ett moget företag med lång erfarenhet i sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 4 188 189 SEK till 2 904 141 SEK, en nedgång på 1 284 048 SEK eller -30.7%, vilket indikerar stigande kostnader eller sämre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 55.3% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 954 463 SEK till 3 932 496 SEK, en reduktion på 1 021 967 SEK, vilket främst kan förklaras av det sämre årets resultat som direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 14 937 289 SEK till 16 054 726 SEK, en positiv tillväxt på 7.5% som visar att företaget fortsätter att växa i omsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 284 048 SEK trots ökad omsättning indikerar stigande kostnader eller sämre prispress
  • Minskande eget kapital med 1 021 967 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Tillgångarna har minskat med 1 267 463 SEK, vilket kan tyda på nedskrivningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Positiv omsättningstillväxt på 7.5% visar att företaget fortfarande har marknadsframgång
  • Hög vinstmarginal på 18.1% indikerar att verksamheten fortfarande är lönsam trots nedgång
  • God soliditet på 55.3% ger företaget finansiell stabilitet att hantera svårare perioder