10 965 000 SEK
Omsättning
▲ 12%
1 010 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,5%
44,7%
Soliditet
Mycket God
8,8%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-30

Substansvärdering

Tillgångar:5 395 894 SEK
Skulder:-2 986 223 SEK
Substansvärde:2 409 671 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en marginell resultatförsämring. Den betydande ökningen av eget kapital med 47,6% och tillgångar med 22,9% indikerar en expansion och förstärkning av företagets finansiella bas. Soliditeten på 44,7% är stabil och visar på god solvens. Trots högre omsättning har resultatet minskat något, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsområden. Företaget verkar vara i en expansionsfas med investeringar som ännu inte fullt ut lönat sig i resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2004 och bedriver elinstallationer, elservice samt uthyrning av ljus-, ljud- och bildteknik för offentliga evenemang. Verksamheten kombinerar stabila installationstjänster med mer säsongsberoende evenemangstjänster, vilket kan påverka resultatvariationer mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 057 000 SEK till 1 010 000 SEK, en nedgång på 4,5% eller 47 000 SEK. Trots högre omsättning har lönsamheten pressats, möjligen på grund av ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 44,7% är god och ligger över branschgenomsnitt för installationföretag. Detta indikerar låg belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 632 667 SEK till 2 409 671 SEK, en ökning på 47,6% eller 777 004 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 137 876 SEK till 11 522 542 SEK, en tillväxt på 12,0% eller 1 384 666 SEK. Detta visar på stark försäljningstillväxt och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots ökad omsättning, vilket kan indikera tryckta marginaler eller ökade kostnader
  • Tillväxten i tillgångar på 22,9% kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger full avkastning
  • Kombinationen av installationstjänster och evenemangsverksamhet skapar säsongsvariationer och olika lönsamhetsprofiler

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12,0% visar på framgångsrik marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Eget kapital ökade med 777 004 SEK vilket ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida expansion
  • Soliditeten på 44,7% ger goda förutsättningar för ytterligare investeringar och uppdrag