174 166 SEK
Omsättning
▲ 36,2%
124 612 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,4%
55,3%
Soliditet
Mycket God
71,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
70 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:266 682 SEK
Skulder:-109 347 SEK
Substansvärde:109 335 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående höga tillväxttakt i alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 71,5% indikerar en verksamhet med låga kostnader och hög lönsamhet. Soliditeten på 55,3% är stabil och visar att företaget finansieras till över hälften med eget kapital. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat pekar på ett välfungerande företag i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom bygg, projektledning och interim chef, vilket tyder på konsultverksamhet med fokus på byggbranschen. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga direkta kostnader och höga marginaler på expertisbaserade tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 93 426 SEK till 124 612 SEK, en ökning på 33,4% som reflekterar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 55,3% är mycket god och indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell stabilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital växte från 79 471 SEK till 109 335 SEK, en ökning på 37,6% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 127 913 SEK till 174 166 SEK, en tillväxt på 36,2% som visar stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den absoluta storleken på omsättningen 174 166 SEK är fortfarande relativt låg vilket kan göra företaget sårbart för plötsliga förlust av större kunder
  • Snabb tillväxt på 50,8% i tillgångar kan innebära utmaningar i kapitalbindning och likviditetshantering

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 71,5% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark tillväxt i alla nyckeltal med 33-51% ökning visar på god skalbarhet i verksamhetsmodellen
  • Hög soliditet på 55,3% ger god kapacitet för framtida lånefinansiering vid behov

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med tillväxt mellan 33-51%. Omsättningstillväxt på 36,2% kombinerat med resultattillväxt på 33,4% indikerar att företaget lyckas skala verksamheten utan att marginalerna eroderar. Tillgångstillväxten på 50,8% visar att företaget investerar i framtiden, medan eget kapital-tillväxt på 37,6% säkerställer finansiell stabilitet under expansionen.