8 818 955 SEK
Omsättning
▼ 43,5%
2 825 079 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 62,3%
79,3%
Soliditet
Mycket God
32%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 142 292 SEK
Skulder:-2 395 877 SEK
Substansvärde:9 182 415 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har ändrat bokslutsdatum och har ett förkortat räkenskapsår i år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har ändrat bokslutsdatum och har ett förkortat räkenskapsår i år, vilket kan påverka jämförbarheten med tidigare år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med starka finansiella fundament men kraftig nedgång i verksamhetsvolym. Trots en omsättningsminskning på 43.5% lyckades bolaget bibehålla en exceptionellt hög vinstmarginal på 32%, vilket indikererar effektiv kostnadskontroll eller en strategisk omställning till mer lönsamma uppdrag. Den höga soliditeten på 79.3% och tillväxten i eget kapital med 21.9% visar på ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa, men den dramatiska omsättningsnedgången pekar på potentiella utmaningar i affärsgenereringen eller en medveten nedtrappning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom VVS-arbeten, svetsning, rörmontage och licenssvetsning, vilket är en bransch med projektbaserad verksamhet och konjunkturkänslighet. Den höga vinstmarginalen är ovanlig för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster som licenssvetsning eller att företaget har lyckats effektivisera sin verksamhet avsevärt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 7 498 060 SEK till 2 825 079 SEK, en minskning på 4 672 981 SEK (-62.3%). Trots den kraftiga nedgången är ett resultat på över 2.8 miljoner SEK fortfarande starkt i förhållande till den nya omsättningsnivån.

Soliditet: Soliditeten på 79.3% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och stor finansiell självständighet. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 535 199 SEK till 9 182 415 SEK, en förbättring med 1 647 216 SEK (+21.9%). Denna tillväxt drivs huvudsakligen av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 17 420 305 SEK till 8 818 955 SEK, en nedgång på 8 601 350 SEK (-49.4%). Denna dramatiska minskning på -43.5% kan bero på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på -43.5% indikerar potentiella problem med att skaffa nya uppdrag eller en avsaknad av större projekt.
  • Resultatet föll med -62.3%, vilket visar att även om vinstmarginalen är hög så påverkar omsättningsminskningen den totala lönsamheten avsevärt.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79.3% ger utrymme för investeringar eller att ta sig an större projekt utan extern finansiering.
  • Mycket hög vinstmarginal på 32.0% visar på effektiv verksamhetsstyrning och potential att generera god avkastning även vid lägre omsättningsnivåer.
  • Tillväxt i eget kapital med 1 647 216 SEK (+21.9%) stärker företagets finansiella fundament för framtida expansion.

Trendanalys

Blandade trender med tydlig försämring i verksamhetsmått (-43.5% omsättning, -62.3% resultat) men samtidig förbättring i balansräkningen (+21.9% eget kapital, +20.1% tillgångar). Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på ett företag i omställning snarare än kris.