1 638 000 SEK
Omsättning
▼ 12,7%
70 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 88,3%
58,4%
Soliditet
Mycket God
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:979 614 SEK
Skulder:-370 257 SEK
Substansvärde:429 602 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande nedgång i både omsättning (-12.7%) och resultat (-88.3%) har företaget lyckats stärka sin balansräkning genom en ökning av eget kapital (+8.9%) och tillgångar (+22.1%). Den höga soliditeten på 58.4% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god solvens, men den låga vinstmarginalen på 4.3% och de kraftigt fallande vinstsiffrorna tyder på utmaningar i lönsamheten. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där investeringar i tillgångar inte ännu gett avkastning i form av högre vinst.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnadsverksamhet med säte i Arvidsjaurs kommun. Som ett byggföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och inventarier, vilket stämmer överens med den betydande tillgångstillväxten. Branschen är konjunkturkänslig och priskonkurrens är vanligt, vilket kan förklara den låga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 596 000 SEK till 70 000 SEK, en minskning på 526 000 SEK eller -88.3%. Denna kraftiga resultatnedgång trots relativt begränsad omsättningsminskning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 58.4% är mycket god och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger goda förutsättningar att hantera ekonomiska nedgångar och investera i framtiden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 394 559 SEK till 429 602 SEK, en förbättring på 35 043 SEK eller +8.9%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 70 000 SEK tillförts kapitalet, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 875 818 SEK till 1 638 438 SEK, en nedgång på 237 380 SEK eller -12.7%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 526 000 SEK (-88.3%) som hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Minskad omsättning på 237 380 SEK (-12.7%) kan indikera förlorade marknadsandelar eller svag efterfrågan
  • Låg vinstmarginal på 4.3% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Stark soliditet på 58.4% ger goda möjligheter till investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 177 079 SEK (+22.1%) kan ge kapacitet för framtida ökad verksamhet
  • Ökning av eget kapital med 35 043 SEK (+8.9%) stärker företagets finansiella grund