76 346 844 SEK
Omsättning
▲ 30,5%
2 244 640 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,4%
33,6%
Soliditet
God
2,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:28 064 322 SEK
Skulder:-18 009 417 SEK
Substansvärde:6 956 376 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtprofil med betydande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 30% och resultatet med nästan 30%, vilket indikerar en framgångsrik expansion på marknaden. Den låga vinstmarginalen på 2,9% tyder dock på att företaget arbetar i en konkurrensutsatt bransch eller att kostnaderna har ökat i takt med omsättningen. Trots detta har företaget lyckats generera tillräckligt med vinst för att stärka sitt eget kapital avsevärt, vilket tillsammans med en soliditet på 33,5% pekar mot en finansiellt stabil utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver serviceverksamhet och nättjänster inom tele- och datakommunikation, en bransch som kännetecknas av snabb teknisk utveckling och hård konkurrens. Den höga omsättningstillväxten på 30,5% tyder på att företaget lyckats ta marknadsandelar eller utöka sin portfölj av tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 747 695 SEK till 2 244 640 SEK, en ökning med 496 945 SEK eller 28,4%. Vinsten växte i linje med omsättningen, vilket är positivt men den låga marginalen indikerar pressade priser eller höga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 33,5% är acceptabel och indikerar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst motståndskraft mot nedgångar, men det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 5 672 013 SEK till 6 956 376 SEK, en ökning på 1 284 363 SEK. Denna tillväxt på 22,6% har främst drivits av årets resultat, vilket är en sund källa till kapitaltillväxt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 58 662 219 SEK till 76 391 345 SEK, en tillväxt på 17 729 126 SEK eller 30,2%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik försäljning och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,9% utgör en risk för lönsamheten vid eventuella prispressningar eller kostnadsökningar.
  • Tillgångarna har ökat med 25,5% till 28 064 322 SEK, vilket kan indikera en ökad skuldsättning som behöver övervakas.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 30,5% visar på en stark marknadsposition och goda möjligheter till fortsatt expansion.
  • Resultattillväxten på 28,4% till 2 244 640 SEK visar att företaget kan omvandla högre försäljning till ökad vinst.

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättning (+30,5%), resultat (+28,4%), eget kapital (+22,6%) och tillgångar (+25,5%). Den konsekventa tillväxten i alla delar av verksamheten är en mycket positiv indikator på en hälsosam och expanderande verksamhet.