1 017 000 SEK
Omsättning
▲ 63,2%
-226 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 343,1%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
−22,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 746 085 SEK
Skulder:-10 722 942 SEK
Substansvärde:23 143 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig motsättning mellan stark omsättningstillväxt och försämrad lönsamhet. Med en omsättningsökning på 63,2% till 1 017 109 SEK visar bolaget god försäljningsutveckling, men resultatet har försämrats kraftigt från -51 000 SEK till -226 000 SEK. Den extremt låga soliditeten på 0,2% indikerar ett mycket högt finansiellt riskläge trots betydande tillgångar på 10,7 miljoner SEK. Företaget befinner sig i en situation där tillväxt går före lönsamhet, vilket är riskfyllt på sikt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och är ett helägt dotterbolag till W. Stark Holding AB. Som fastighetsbolag är det typiskt att ha höga tillgångsvärden (här 10,7 miljoner SEK) men även skulder som trycker på soliditeten. Dotterbolagsstrukturen kan innebära att moderbolaget ger finansiellt stöd, vilket delvis förklarar den låga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades avsevärt från en förlust på 51 000 SEK till en förlust på 226 000 SEK, en försämring med 343,1%. Detta visar att kostnaderna växte betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 0,2% är extremt låg och indikerar att företaget är i stort sett helt skuldfinansierat. Detta är en mycket riskabel finansiell position som gör bolaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 24 077 SEK till 23 143 SEK, en nedgång på 3,9%. Denna minskning beror direkt på årets förlustresultat som urholkar det redan låga kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 63,2% från 623 126 SEK till 1 017 109 SEK, vilket indikerar god försäljningsutveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar bolagets möjligheter att ta ytterligare lån. Kraftigt försämrat resultat med en förlust på 226 000 SEK urholkar det redan svaga eget kapital. Negativ kassaflödesutveckling trots ökad omsättning indikerar effektivitetsproblem.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 63,2% visar att bolaget lyckas generera intäkter i sin kärnverksamhet. Betydande tillgångar på 10 746 085 SEK ger en substansiell bas för verksamheten. Dotterbolag till ett större holdingbolag kan ge tillgång till finansiellt stöd vid behov.

Trendanalys

Omsättning: STARK UPPÅTGÅENDE TREND (+63,2%). Resultat: KRAFTIG NEDÅTGÅENDE TREND (-343,1%). Eget kapital: SVAGT NEDÅTGÅENDE TREND (-3,9%). Tillgångar: UPPÅTGÅENDE TREND (+17,2%). Sammanfattning: Blandade trender med stark försäljning men försämrad lönsamhet.