3 917 000 SEK
Omsättning
▲ 37,9%
721 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 533,3%
56%
Soliditet
Mycket God
18,4%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:1 915 946 SEK
Skulder:-824 926 SEK
Substansvärde:981 020 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla områden. Den dramatiska vinstökningen från förlust till hög lönsamhet, kombinerat med stark omsättningstillväxt och förbättrad soliditet, indikerar ett företag i en mycket positiv transformationsfas. Den höga vinstmarginalen på 18,4% är anmärkningsvärd inom branschen och tyder på effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom avverkning, trädfällning, beskärning och trädgårdsskötsel, en bransch som ofta är konjunkturkänslig och priskänslig. Den höga vinstmarginalen är ovanligt bra för denna typ av verksamhet och kan tyda på specialiserade tjänster eller effektiv resursanvändning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -21 000 SEK till en vinst på 721 000 SEK. Denna förvandling från rött till svart talar för stark kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god förmåga att klara oförutsedda händelser. Detta är en förbättring från tidigare år och placerar företaget i en finansiellt sund position.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 409 658 SEK till 981 020 SEK, en tillväxt på 139,5%. Denna kraftiga ökning drivs främst av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 841 537 SEK till 3 917 109 SEK, en stark tillväxt på 37,9% som indikerar framgångsrik marknadsexpansion eller ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 37,9% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång
  • Hög tillväxt kan kräva ytterligare investeringar i personal och utrustning som påverkar likviditet

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen på 3533,3% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell
  • Stark soliditet på 56,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 58,3% indikerar kapacitetsutökning som kan möjliggöra ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+37,9%), resultattillväxt (+3533,3%), eget kapital tillväxt (+139,5%) och tillgångstillväxt (+58,3%). Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en mycket framgångsrik omställning och starkt ledarskap.