116 000 SEK
Omsättning
▼ 59,4%
-15 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 48,3%
79%
Soliditet
Mycket God
−12,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:76 618 SEK
Skulder:-16 303 SEK
Substansvärde:60 315 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med allvarliga utmaningar men också vissa positiva tecken. Omsättningen har mer än halverats från 286 338 SEK till 115 986 SEK, vilket indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolymen. Trots detta har resultatet förbättrats från -29 000 SEK till -15 000 SEK, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder. Den höga soliditeten på 79% ger ett visst skydd, men företaget befinner sig i en kritisk omställningsfas där omsättningstillväxt är avgörande för långsiktig överlevnad.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag som fokuserar på större ombyggnads- och renoveringsprojekt med säte i Haninge. Verksamheten är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn, vilket förklarar de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från en förlust på 29 000 SEK till 15 000 SEK, en förbättring med 48,3%, vilket tyder på bättre kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är mycket hög och visar att företaget är lågt belånat, vilket ger god finansiell stabilitet trots förluster.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 45 241 SEK till 60 315 SEK, en tillväxt på 33,3%, vilket främst beror på att årets förlust var mindre än föregående år.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt med 59,4% från 286 338 SEK till 115 986 SEK, vilket indikerar en betydande nedgång i projektvolym eller avslutade uppdrag.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 59,4% från 286 338 SEK till 115 986 SEK hotar företagets existens på lång sikt
  • Fortsatta förluster på 15 000 SEK trots förbättring urholkar det egna kapitalet över tid
  • Tillgångarna har minskat med 41,4% från 130 766 SEK till 76 618 SEK, vilket kan begränsa operativ kapacitet

Möjligheter

  • Resultatförbättring med 48,3% visar på effektivare kostnadskontroll och potentiell vändning
  • Hög soliditet på 79% ger utrymme för investeringar och finansiering vid behov
  • Ökning av eget kapital med 33,3% till 60 315 SEK stärker balansräkningen