954 401 SEK
Omsättning
▲ 15,5%
316 188 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,3%
41%
Soliditet
Mycket God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 324 595 SEK
Skulder:-1 937 758 SEK
Substansvärde:1 336 837 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 33.1% kombinerat med positiv tillväxt i omsättning (+15.4%), resultat (+14.3%) och eget kapital (+16.1%) indikerar ett effektivt och lönsamt företag. Den minskande tillgångsbasen (-1.1%) trots ökad omsättning och resultat tyder på en effektivisering av verksamheten och förbättrad kapitalanvändning. Soliditeten på 41.0% är stabil och visar på en god balans mellan eget kapital och skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1985 och bedriver utveckling av programvaror samt handel och underhåll av dessa. All försäljning sker till EU-länder utanför Sverige, vilket gör företaget till en exportinriktad aktör med internationell verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 276 561 SEK till 316 188 SEK, en ökning på 14.3%. Den höga vinstmarginalen på 33.1% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 41.0% anses vara god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital för att täcka sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 151 207 SEK till 1 336 837 SEK, en tillväxt på 16.1%. Ökningen beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 826 699 SEK till 954 401 SEK, en tillväxt på 15.4%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning på den europeiska marknaden.

Huvudrisker

  • Företagets hela omsättning är koncentrerad till EU-marknaden, vilket skapar en beroendeställning och exponering för eventuella politiska eller ekonomiska förändringar i unionen.
  • En minskning av totala tillgångar med 1.1% till 3 324 595 SEK, trots ökad omsättning, kan tyda på avveckling av tillgångar och kräver uppmärksamhet för långsiktig kapacitet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.1% ger utrymme för framtida investeringar, utdelning till ägare eller att ytterligare stärka det redan starka eget kapital på 1 336 837 SEK.
  • Stadig tillväxt i både omsättning (+15.4%) och resultat (+14.3%) visar på en skalbar verksamhetsmodell med potential för ytterligare expansion.
  • Företaget har etablerat en framgångsrik exportverksamhet utanför Sverige, vilket öppnar för möjligheter till ytterligare internationell tillväxt.