814 000 SEK
Omsättning
▲ 28,6%
731 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,2%
89%
Soliditet
Mycket God
89,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:934 759 SEK
Skulder:-101 909 SEK
Substansvärde:832 850 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt i alla nyckeltal. Den kombination av hög omsättningstillväxt (+28,6%) och extremt hög vinstmarginal (89,7%) indikerar ett företag som effektivt omvandlar intäkter till resultat. Den starka soliditeten på 89,0% visar ett företag med minimala skulder och god finansiell stabilitet. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med god kapacitet för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel, konstruktion och konsultation inom industri och IT med säte i Luleå. Den breda verksamhetsprofilen med kombinationen av handel, konstruktion och konsultation tyder på ett mångsidigt företag som kan leverera kompletta lösningar till sina kunder. IT-inriktningen i norra Sverige kan vara en strategisk fördel med den växande tech-sektorn i regionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 462 000 SEK till 731 000 SEK, en ökning på 58,2% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med mycket låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 558 463 SEK till 832 850 SEK, en tillväxt på 49,1% som främst drivs av det starka årets resultat och visar ökad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 633 087 SEK till 814 416 SEK, en tillväxt på 28,6% som visar en stark marknadsposition och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 89,7% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan indikera beroende av ett begränsat antal projekt eller kunder
  • Relativt låg omsättning på 814 416 SEK trots 9 år i branschen kan indikera begränsad marknadsexpansion
  • Koncentration till nordliga regionen kan begränsa tillväxtpotentialen jämfört med större marknader

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 832 850 SEK i eget kapital ger god kapacitet för investeringar och expansion
  • Kombinationen av industri och IT-konsultation positionerar företaget väl för digitaliseringstrender i industrisektorn
  • Stark tillväxt i både omsättning (+28,6%) och resultat (+58,2%) visar god affärsutveckling och marknadspotential

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +28,6%, resultattillväxt +58,2%, eget kapital tillväxt +49,1% och tillgångstillväxt +35,3%. Den konsekventa tillväxten över alla nyckeltal indikerar en välbalanserad och hållbar affärsutveckling.