25 090 000 SEK
Omsättning
▼ 22,1%
3 593 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,2%
55%
Soliditet
Mycket God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:39 222 858 SEK
Skulder:-17 250 915 SEK
Substansvärde:20 650 988 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella grundvärden men oroande försäljningstrender. Trots en betydande nedgång i omsättning och resultat bibehåller bolaget hög lönsamhet och soliditet. Den ökade kapitalbasen tyder på att vinsten har reinvesterats, vilket stärker balansräkningen. Situationen kan tyda på en strukturell förändring eller säsongseffekter snarare än en generell kris, men den kraftiga omsättningsnedgången kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en flytande konferens- och spaanläggning på Lule älv med boendemöjligheter. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar samt turismtrender. Etableringsåret 2015 indikerar att det är ett moget företag med etablerad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 4 738 000 SEK till 3 593 000 SEK, en minskning på 1 145 000 SEK eller 24,2%. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen på 14,3% visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger en god finansiell stabilitet och beredskap att hantera motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 18 517 240 SEK till 20 650 988 SEK, en förbättring på 2 133 748 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 32 250 567 SEK till 25 091 981 SEK, en nedgång på 7 158 586 SEK eller 22,2%. Denna kraftiga minskning är den mest betydande förändringen i rapporteringsperioden.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 7 158 586 SEK vilket kan tyda på förlorade kunder eller minskad efterfrågan.
  • Resultatet sjönk med 1 145 000 SEK trots att verksamheten fortfarande är lönsam.
  • En negativ trend i både omsättning och resultat kan vara ett tecken på utmaningar på marknaden.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 14,3% visar att kärnverksamheten är effektiv och lönsam.
  • Soliditeten på 55,0% ger ett starkt skydd mot kriser och möjlighet till investeringar.
  • Tillgångarna ökade med 964 387 SEK vilket visar en fortsatt investeringsvilja.