1 287 000 SEK
Omsättning
▼ 28,5%
236 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53,6%
56,3%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 904 511 SEK
Skulder:-741 382 SEK
Substansvärde:718 477 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet men samtidigt en förbättrad balansräkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-28,5%) och resultat (-53,6%) indikerar en svårare period för verksamheten, möjligen påverkad av konjunkturella faktorer eller säsongsvariationer. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande en hög vinstmarginal på 16,5% och en stark soliditet på 56,3%, vilket ger en finansiell buffer. Ökningen av eget kapital med 35,4% till 718 477 SEK visar på en kapitalförstärkning, troligen genom insatt kapital eller obeskattade reserver.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konferensverksamhet och friluftsaktiviteter med säte i Funäsdalen, ett typiskt turistområde. Verksamheten är helägd av Olle Björklund AB. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar samt resvanor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 509 000 SEK till 236 000 SEK, en minskning på 273 000 SEK. Trots den stora nedgången genererar bolaget fortfarande vinst.

Soliditet: Soliditeten på 56,3% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 530 772 SEK till 718 477 SEK, en förbättring på 187 705 SEK. Denna ökning är större än årets resultat, vilket indikerar en kapitalinsättning från ägaren.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 891 600 SEK till 1 431 519 SEK, en nedgång på 460 081 SEK eller 28,5%. Detta kan tyda på färre konferenser eller deltagare under året.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 460 081 SEK jämfört med föregående år.
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 273 000 SEK.
  • Tillgångarna minskade med 314 837 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 56,3% ger god finansiell stabilitet.
  • Företaget genererar fortfarande en hög vinstmarginal på 16,5% trots nedgången.
  • Eget kapital förstärktes avsevärt med 187 705 SEK, vilket ger bättre möjligheter till framtida investeringar.