1 399 000 SEK
Omsättning
▲ 36,4%
176 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 10%
30,7%
Soliditet
God
12,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 091 968 SEK
Skulder:-724 177 SEK
Substansvärde:210 291 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 36,4% till 1,4 miljoner SEK, resultatet har förbättrats med 10% till 176 000 SEK, och eget kapital har vuxit med över 40%. Den höga vinstmarginalen på 12,6% indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 30,7% är acceptabel för ett företag i tillväxtfas. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet med traktor och grävmaskin, vilket är en typisk verksamhet inom anläggningsbranschen. Denna typ av företag har vanligtvis betydande investeringar i maskinpark, vilket speglas i tillgångarna på över 1 miljon SEK. Verksamheten är lokaliserad till Arvidsjaur, vilket kan indikera en fokus på regionala uppdrag inom infrastruktur och markarbeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 160 000 SEK till 176 000 SEK, en ökning med 16 000 SEK eller 10%. Trots den starka omsättningstillväxten har företaget behållit en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 30,7% innebär att cirka en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett tillväxtföretag, men det finns utrymme för förbättring genom ytterligare kapitalbildning.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 149 424 SEK till 210 291 SEK, en tillväxt på 60 867 SEK eller 40,7%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 176 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat från 1 025 550 SEK till 1 398 966 SEK, en tillväxt på 373 416 SEK eller 36,4%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 30,7% är relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare finansiering för expansion
  • Företagets storlek med omsättning under 1,5 miljoner SEK gör det sårbart för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn
  • Investeringar i maskinpark kan kräva ytterligare kapital vilket kan påverka likviditeten negativt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 36,4% visar på god marknadsposition och expansionspotential
  • Hög vinstmarginal på 12,6% indikererar effektiv kostnadskontroll och prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 27,4% till 1 091 968 SEK visar på kapacitetsutökning som kan generera ytterligare intäkter
  • Eget kapitaltillväxt på 40,7% skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar och finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar inom omsättning (+36,4%), resultat (+10,0%), eget kapital (+40,7%) och tillgångar (+27,4%). Den konsekventa tillväxten över samtliga områden indikerar en välbalanserad expansion där företaget lyckats öka både omsättning och lönsamhet samtidigt som det stärkt sin kapitalbas. Den höga vinstmarginalen trots snabb tillväxt är särskilt imponerande.