4 442 000 SEK
Omsättning
▲ 46,1%
1 592 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 140,5%
83,1%
Soliditet
Mycket God
35,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 844 732 SEK
Skulder:-265 750 SEK
Substansvärde:1 353 982 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,8% kombinerat med en soliditet på över 80% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som klarar av att omvandla omsättning till reell vinst effektivt. Den snabba tillväxten från en relativt låg bas tyder på att företaget etablerar sig starkt på marknaden efter sin start 2019.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom mark och anläggning, plastbehandlingar mot industrin och rostskyddsbehandlingar med säte i Kiruna. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kapitalintensiv, vilket gör den höga soliditeten och vinstmarginalen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 662 000 SEK till 1 592 000 SEK, en ökning på 140,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar vid ökad verksamhetsvolym.

Soliditet: Soliditeten på 83,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 791 178 SEK till 1 353 982 SEK, en tillväxt på 71,1% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 041 019 SEK till 4 441 929 SEK, en tillväxt på 46,1% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt från relativt låg basnivå kan innebära utmaningar i kapacitetsplanering och resursallokering
  • Beroende av regional ekonomi i Norrbotten kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar i gruv- och industrisektorn
  • Hög soliditet kan indikera försiktig expansionsstrategi som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 35,8% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 60,3% till 1 844 732 SEK visar på kapacitetsutökning som kan möjliggöra ytterligare tillväxt
  • Mycket hög soliditet på 83,1% ger utrymme för strategisk finansiering och investeringar utan att äventyra stabiliteten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar: omsättning (+46,1%), resultat (+140,5%), eget kapital (+71,1%) och tillgångar (+60,3%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med ökad lönsamhet och finansiell stabilitet.