57 239 000 SEK
Omsättning
▲ 1,1%
-4 158 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 55,4%
89,5%
Soliditet
Mycket God
−6,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:107 037 404 SEK
Skulder:-11 203 848 SEK
Substansvärde:95 833 557 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en stabil finansiell bas men pågående lönsamhetsutmaningar. Den höga soliditeten på 89.5% indikerar ett lågt skuldsättningsgrad och god solvens, vilket ger ett visst motståndskraft mot de negativa resultaten. Trenderna pekar på en förbättring av rörelsens kärna med en minskning av förlusten med 55.4% och en marginell ökning av eget kapital, trots en minskning av totala tillgångar. Företaget verkar vara i en omställningsfas där fokus ligger på att vända resultatet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Junosuando har varit verksamt sedan år 2000, vilket indikerar att det är ett etablerat företag och inte ett nystartat bolag. Den specifika verksamheten är inte detaljerat specificerad i den tillgängliga datan, men dess långa existens och kapitalstruktur tyder på en etablerad verksamhet i norra Sverige.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -9 332 000 SEK till en förlust på -4 158 000 SEK. Detta innebär en minskning av förlusten med 5 174 000 SEK, vilket är en mycket positiv utveckling på +55.4% och visar på framsteg i kostnadskontroll eller effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten är mycket hög på 89.5%, vilket betyder att nästan 90% av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger företaget en mycket stark balansräkning och en låg finansiell risk, vilket är en betydande styrka i samband med dess lönsamhetsutmaningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade något från 95 717 621 SEK till 95 833 557 SEK, en ökning med 115 936 SEK eller +0.1%. Denna lilla ökning, trots ett negativt resultat, kan tyda på andra transaktioner som nyemission eller omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 62 775 371 SEK till 61 836 816 SEK, en nedgång på 938 555 SEK eller -1.5%. Den rapporterade omsättningstillväxten på +1.1% tyder på en positiv trend i den underliggande verksamheten, vilket kan indikera att företaget lyckats mildra effekten av eventuella försäljningar av tillgångar eller andra icke-operativa händelser som påverkat totatltillgångarna.

Huvudrisker

  • Företaget genererar fortfarande en förlust på -4 158 000 SEK trots en förbättring, vilket är en lönsamhetsrisk på sikt om trenden inte bryts.
  • Totala tillgångar minskade med -11.2% (13 459 467 SEK), från 120 496 871 SEK till 107 037 404 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar som påverkar den operativa kapaciteten.
  • Den marginella minskningen i omsättning på 938 555 SEK till 61 836 816 SEK kan peka på utmaningar i att växa eller bibehålla marknadsandelar.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen på +55.4% visar att företaget är på rätt väg att adressera sina lönsamhetsproblem.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 89.5% ger ett stort kapitalbas för att finansiera framtida investeringar eller motstå ekonomiska nedgångar.
  • Den rapporterade omsättningstillväxten på +1.1% tyder på en positiv underlying trend i kärnverksamheten.