1 445 517 SEK
Omsättning
▼ 10,7%
529 636 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,3%
95,8%
Soliditet
Mycket God
36,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 550 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 181 115 SEK
Skulder:-49 978 SEK
Substansvärde:1 131 137 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Beläggningen och därmed försäljningen av tjänster har varit hög under hela verksamhetsåret. Företaget har under året införskaffat hårdvara från Apple för att utöka tjänsteportföljen.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Beläggningen och försäljningen av tjänster har varit hög under hela verksamhetsåret enligt årsredovisningen
  • Företaget har införskaffat hårdvara från Apple för att utöka tjänsteportföljen, vilket kan förklara delar av tillgångstillväxten

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelseriktningar. Den mycket höga soliditeten på 95,8% och vinstmarginalen på 36,6% indikerar ett extremt kapitalstarkt och lönsamt företag med minimal skuldsättning. Trots detta visar trenderna en markant nedgång med en omsättningsminskning på 10,7% och en resultatnedgång på 39,3%, vilket tyder på att företaget möter utmaningar i sin affärsutveckling trots hög beläggning. Den starka tillväxten i eget kapital (+59,2%) och tillgångar (+43,4%) visar dock att företaget successivt bygger upp sin finansiella styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av tjänster rörande förvaltning av datasystem, vilket är en typiskt tjänsteintensiv verksamhet med låga kapitalkrav och höga marginaler. Denna verksamhetstyp förklarar den exceptionellt höga soliditeten och vinstmarginalen, då kostnaderna främst består av personal och inte kräver stora materiella investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 872 566 SEK till 529 636 SEK, en minskning med 342 930 SEK (-39,3%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på tjänsterna.

Soliditet: Soliditeten på 95,8% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 710 584 SEK till 1 131 137 SEK, en tillväxt med 420 553 SEK (+59,2%). Denna starka tillväxt beror främst på att årets vinst på 529 636 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 618 038 SEK till 1 445 517 SEK, en nedgång med 172 521 SEK (-10,7%). Detta är en oroande trend som indikerar minskad försäljning trots hög beläggning enligt årsredovisningen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 39,3% trots hög beläggning indikerar potentiella effektivitetsproblem
  • Omsättningsminskning på 10,7% visar på utmaningar i att växa eller bibehålla försäljningsvolymen
  • Stor del av tillgångarna består av likvida medel vilket kan indikera underinvestering i verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 95,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 36,6% visar på en lönsam affärsmodell med god prissättningsförmåga
  • Investering i Apple-hårdvara kan öppna för nya tjänsteerbjudanden och intäktskällor