15 009 000 SEK
Omsättning
▲ 13,5%
1 151 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 496,4%
30%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 682 772 SEK
Skulder:-4 654 936 SEK
Substansvärde:2 027 836 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskning i totala tillgångar. Den betydande resultatökningen på 496,4% kombinerat med en stabil omsättningstillväxt på 13,5% indikerar en effektivisering av verksamheten och förbättrad lönsamhet. Den höga tillväxten i eget kapital på 77,0% stärker företagets finansiella grund, medan minskande tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller försäljning av icke-kärnverksamhet. Företaget verkar befinna sig i en fas av konsolidering och förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2001 och verkar inom begravningsbranschen och transportverksamhet i Malmö. Begravningsbranschen är typiskt sett stabil med förutsägbara intäkter, medan transportverksamheten kan vara mer konjunkturkänslig. Kombinationen av dessa verksamheter ger en diversifierad intäktsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 193 000 SEK till 1 151 000 SEK, en ökning med 958 000 SEK eller 496,4%. Denna enorma resultatförbättring indikerar antingen starkt förbättrade marginaler eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 30,0% är acceptabel och indikerar en balanserad kapitalstruktur med god kreditvärdighet för ett företag av denna storlek.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 145 761 SEK till 2 027 836 SEK, en tillväxt på 882 075 SEK eller 77,0%. Denna betydande ökning beror främst på det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 385 496 SEK till 15 009 360 SEK, en tillväxt på 13,5%. Detta visar en god försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 18,6% från 8 210 948 SEK till 6 682 772 SEK, vilket kan indikera försäljning av tillgångar eller nedskrivningar
  • Den höga resultattillväxten på 496,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Transportverksamheten utgör en konjunkturkänslig komponent i verksamheten

Möjligheter

  • Den stabila vinstmarginalen på 7,7% kombinerat med omsättningstillväxt skapar goda förutsättningar för fortsatt lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 882 075 SEK till 2 027 836 SEK, vilket ger bättre möjligheter till framtida investeringar
  • Begravningsbranschens relativa stabilitet ger en stabil intäktsbas oavsett konjunkturläge