1 493 000 SEK
Omsättning
▼ 18,8%
570 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49%
85%
Soliditet
Mycket God
38,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 081 842 SEK
Skulder:-312 320 SEK
Substansvärde:1 769 522 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 85% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett finansiellt stabilt företag med god likviditet. Dock är den kraftiga nedgången i både omsättning (-18,8%) och resultat (-49,0%) anmärkningsvärd och tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar kunna bevara en hög vinstmarginal trots lägre omsättning, vilket pekar på effektiv kostnadskontroll eller en förändring i verksamhetsinriktning.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på utveckling och formgivning av konsthantverk med fokus på traditionella metallhantverk, inklusive rekonstruktion av historiska verktyg, vapen och smycken samt konsulttjänster inom området. Denna nischade verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen, eftersom specialiserade tjänster ofta har högre prissättning och lägre volymkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 117 000 SEK till 570 000 SEK, en minskning med 547 000 SEK eller 49,0%. Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: En soliditet på 85,0% är exceptionellt hög och betyder att företaget är mycket självfinansierat och har en mycket låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 317 411 SEK till 1 769 522 SEK, en tillväxt på 452 111 SEK eller 34,3%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst på 570 000 SEK har kapitaliserats, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 838 252 SEK till 1 492 542 SEK, en nedgång med 345 710 SEK eller 18,8%. Detta kan tyda på färre projekt, lägre efterfrågan eller att företaget har prioriterat mer lönsamma men mindre omfattande uppdrag.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 345 710 SEK från föregående år skapar osäkerhet kring företagets framtida intäktsbas.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 547 000 SEK, vilket är en varningssignal för lönsamheten även om den absoluta nivån fortfarande är positiv.
  • Företagets verksamhet är mycket nischad, vilket gör det sårbart för förändringar i efterfrågan på specifika metallhantverksprojekt.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 85,0% ger utrymme för investeringar i ny utrustning, marknadsföring eller att utöka verksamheten utan att behöva extern finansiering.
  • Eget kapital har stärkts avsevärt med 452 111 SEK, vilket ger en robust bas för att möta utmaningar och satsa på tillväxt.
  • En vinstmarginal på 38,2% klassificerad som 'Mycket Hög' visar att företaget har en stark förmåga att generera vinst på sin omsättning när projekt väl är igång.