3 376 000 SEK
Omsättning
▼ 10,1%
144 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,6%
49%
Soliditet
Mycket God
4,3%
Vinstmarginal
Låg
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 217 784 SEK
Skulder:-559 187 SEK
Substansvärde:367 208 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en betydande nedgång under 2023 med negativ utveckling inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med över 10%, resultatet har kollapsat med nästan 70%, och eget kapital har reducerats kraftigt. Den låga vinstmarginalen på 4,3% indikerar att företaget knappt är lönsamt trots en omsättning på över 3 miljoner kronor. Situationen pekar på allvarliga utmaningar i verksamheten som kräver omedelbar åtgärd.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom svetsning och reparationer av lantbruks- och industrimaskiner, en verksamhet som typiskt kräver specialverktyg och kvalificerad arbetskraft. Branschen är ofta cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i lantbruks- och industrisektorerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 459 000 SEK till 144 000 SEK, en minskning med 315 000 SEK eller 68,6%. Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och visar på stigande kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är fortfarande acceptabel och visar att företaget inte är överbelånat, men trenden är negativ med en kraftig kapitalförsämring.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 580 085 SEK till 367 208 SEK, en reduktion med 212 877 SEK eller 36,7%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 754 101 SEK till 3 377 787 SEK, en nedgång med 376 314 SEK eller 10,1%. Detta indikerar färre kundorder eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 68,6% hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskad omsättning med 376 314 SEK indikerar förlorade kunder eller svagare efterfrågan
  • Eget kapital har reducerats med 212 877 SEK, vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Den låga vinstmarginalen på 4,3% ger litet utrymme för priskonkurrens eller oväntade kostnader

Möjligheter

  • Soliditeten på 49,0% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för omställning
  • Befintlig kundbas och verksamhet med omsättning på 3,4 miljoner SEK kan byggas vidare på
  • Nischad verksamhet inom lantbruks- och industrimaskiner kan erbjuda specialiserade tjänster med bättre marginaler