2 698 779 SEK
Omsättning
▲ 5,1%
627 340 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 36,6%
36,3%
Soliditet
God
23,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 871 551 SEK
Skulder:-1 065 378 SEK
Substansvärde:679 173 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 36,6% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 23,1% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Den betydande tillgångstillväxten på 66,1% tyder på investeringar som kan främja framtida expansion. Företaget verkar befinna sig i en stark tillväxtfas med goda förutsättningar för fortsatt positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom reparation av restaurangmaskiner och är baserat i Göteborg. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av återkommande kundrelationer och stabil efterfrågan, vilket stöds av den höga vinstmarginalen och den positiva utvecklingen i både omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 459 399 SEK till 627 340 SEK, en ökning med 167 941 SEK eller 36,6%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 36,3% är acceptabel och indikerar en balanserad kapitalstruktur, även om den kunde vara högre för att ytterligare minska finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 582 389 SEK till 679 173 SEK, en tillväxt på 16,6% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 568 871 SEK till 2 712 435 SEK, en tillväxt på 5,1% som visar en stabil och positiv utveckling i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den betydande tillgångstillväxten på 66,1% (från 1 126 661 SEK till 1 871 551 SEK) kan innebära ökad skuldsättning som bör övervakas.
  • Soliditeten på 36,3%, medan acceptabel, ligger under en riktvärdesnivå på 40-50% som ofta anses stark i branschen.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,1% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt.
  • Stark resultattillväxt på 36,6% visar på excellent operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling.
  • Ökad omsättning på 2 712 435 SEK indikerar växande marknadsandelar och stabil kundbas.