9 770 000 SEK
Omsättning
▲ 16%
1 163 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 794,6%
53,2%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:3 345 219 SEK
Skulder:-1 520 439 SEK
Substansvärde:1 599 780 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2023 med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den dramatiska resultatförbättringen från 130 000 SEK till 1 163 000 SEK indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad lönsamhet i verksamheten. Den höga soliditeten på 53,2% kombinerat med en vinstmarginal på 11,5% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position. Tillväxten i eget kapital med 121% visar att företaget bygger upp ett starkt kapitalunderlag för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat elinstallationsföretag som har varit registrerat sedan 2007 och verkar i Stockholm län, Värmdö kommun. Som elinstallationsföretag är verksamheten typiskt projektbaserad med både privat- och företagskunder, vilket gör omsättnings- och resultatutvecklingen särskilt imponerande givet branschens konjunkturkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 130 000 SEK till 1 163 000 SEK, en ökning på 794,6% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 53,2% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 723 984 SEK till 1 599 780 SEK, vilket främst kan härledas till det starka årets resultat och visar en förbättrad balansräkningsstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 483 070 SEK till 10 122 436 SEK, en tillväxt på 16,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 794,6% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida orderstock och omsättning
  • Tillgångstillväxten på 14,5% var lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera kapacitetsbegränsningar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 11,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Starkt eget kapital på 1 599 780 SEK möjliggör ökad kapacitet och marknadspenetration
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal skapar goda förutsättningar för kontinuerlig tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+16,0%), resultat (+794,6%), eget kapital (+121,0%) och tillgångar (+14,5%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.