259 915 SEK
Omsättning
▲ 16,3%
-16 451 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76,9%
40,8%
Soliditet
Mycket God
−6,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:541 824 SEK
Skulder:-309 111 SEK
Substansvärde:175 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstendenser men samtidigt försämrad lönsamhet. Omsättningen ökade med 16,3% till 259 915 SEK, vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym. Trots detta försämrades resultatet markant med en förlust på -16 451 SEK jämfört med -9 299 SEK föregående år. Den minskande tillgångsbasen på -9,6% till 541 824 SEK kombinerat med en soliditet på 40,8% pekar på ett företag som genomgår en omställningsfas där ökad omsättning inte lyckats översättas till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom testverksamhet för fordonsindustrin i Arjeplog och erbjuder logi, anläggningar, fordon och utrustning. Historiskt har de även tillverkat och sålt Arjeplogstält under bifirman A-tent. Denna verksamhetsprofil är typisk för en nischad leverantör till biltestindustrin med säsongsbetonade variationer och kapitalintensiva investeringar i fordonsflotta och testutrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -9 299 SEK till -16 451 SEK, en negativ förändring på -7 152 SEK eller -76,9%. Den ökade omsättningen har alltså inte kunnat täcka de kostnader som uppstått, vilket indikerar tryckta marginaler eller ökade rörliga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 40,8% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur där 40,8% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 164 215 SEK till 175 245 SEK, en förbättring på 11 030 SEK eller 6,7%. Denna ökning kommer troligen från insatta medel eller omvärderingar eftersom resultatet var negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 223 440 SEK till 259 915 SEK, en positiv tillväxt på 36 475 SEK eller 16,3%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots utmanande marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Förlusten ökade med 76,9% till -16 451 SEK vilket utgör en akut lönsamhetsrisk om trenden fortsätter
  • Tillgångarna minskade med 57 430 SEK (-9,6%) vilket kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet
  • Den negativa vinstmarginalen på -6,3% visar att varje krona i omsättning genererar förlust

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 16,3% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster
  • Soliditeten på 40,8% ger ett visst finansiellt utrymme för omställning
  • Eget kapital ökade med 6,7% till 175 245 SEK vilket stärker balansräkningen