248 000 SEK
Omsättning
▼ 66,8%
109 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,8%
57%
Soliditet
Mycket God
43,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:827 628 SEK
Skulder:-291 740 SEK
Substansvärde:250 888 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med både positiva och negativa trender. Den kraftiga omsättningsminskningen på 66.8% är oroande och indikerar en betydande nedgång i verksamheten. Trots detta uppvisar företaget en exceptionellt hög vinstmarginal på 43.8%, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll eller en förändrad verksamhetsmodell. Eget kapital har stärkts markant med 49.1% tillväxt, vilket ger bättre finansiell stabilitet. Företaget verkar genomgå en omvandling där det prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver arkitektverksamhet inom bygg-, design- och inredning samt erbjuder konsulttjänster för planering av byggnader till både privatpersoner och företag. Som arkitektverksamhet är det typiskt att ha projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan år, men den stora minskningen från 745 871 SEK till 247 834 SEK är ovanligt dramatisk för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 181 000 SEK till 109 000 SEK, en minskning på 72 000 SEK eller 39.8%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget behålla ett positivt resultat tack vare hög vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 57.0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 168 263 SEK till 250 888 SEK, en ökning på 82 625 SEK eller 49.1%. Denna förbättring kommer sannolikt från årets vinst på 109 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 745 871 SEK till 247 834 SEK, en minskning på 498 037 SEK eller 66.8%. Detta indikerar antingen färre projekt, mindre projekt eller en strategisk omriktning mot mer lönsamma men färre uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 66.8% riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Minskande tillgångar från 936 023 SEK till 827 628 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Beroende av ett begränsat antal projekt eller kunder eftersom en så stor omsättningsminskning ofta kommer från förlorade storkunder

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 43.8% visar på mycket effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll
  • Stark soliditet på 57.0% ger goda möjligheter till finansiering och investeringar för framtida tillväxt
  • Ökning av eget kapital med 82 625 SEK ger bättre finansiell stabilitet och buffert mot osäkerheter

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend i omsättning (-66.8%) och resultat (-39.8%) men en stark positiv trend i eget kapital (+49.1%). Den höga vinstmarginalen trots minskad omsättning kan tyda på en strategisk omställning mot mer lönsamma men färre projekt. Tillgångarna minskar (-11.6%), vilket kan bero på avveckling av mindre lönsamma verksamhetsområder. Övergripande visar trendanalysen ett företag i omvandling som prioriterar lönsamhet framför volym.