1 769 000 SEK
Omsättning
▲ 57%
110 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 479%
11,7%
Soliditet
Stabil
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 252 321 SEK
Skulder:-5 521 220 SEK
Substansvärde:731 101 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt med betydande förbättringar i både omsättning och resultat, vilket indikerar en framgångsrik expansion eller effektivisering av verksamheten. Trots den positiva utvecklingen i lönsamhet och eget kapital, är soliditeten fortfarande låg vilket pekar på ett utmanande kapitalstruktur. Minskande tillgångar kombinerat med ökad omsättning kan tyda på en effektivare användning av resurser eller avyttringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver rederiverksamhet, utbildning i sjöfart och navigation, drift av gästhamnar samt uthyrning av möteslokaler och events. Denna mångfacetterade verksamhet förklarar de varierande tillgångarna och den relativt låga soliditeten som är typisk för kapitalintensiva verksamheter som sjöfart och hamndrift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 19 000 SEK till 110 000 SEK, en ökning med 478.9% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 11.7% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är en riskfaktor trots de positiva resultatförbättringarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 321 481 SEK till 731 101 SEK, en tillväxt på 127.4% som främst drivs av årets starka resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 181 220 SEK till 1 778 333 SEK, en imponerande tillväxt på 57.0% som visar på stark marknadsposition eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11.7% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Minskande tillgångar från 6 672 604 SEK till 6 252 321 SEK (-6.3%) kan indikera investeringsbrist eller avyttringar som begränsar framtida tillväxtpotential
  • Hög belåningsgrad begränsar företagets möjligheter till ytterligare finansiering

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 57.0% visar på stark marknadsacceptans och expansionspotential
  • Resultatförbättring med 478.9% demonstrerar effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll
  • Kraftigt ökad eget kapital med 127.4% ger bättre finansiell grund för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka positiva trender inom omsättning (+57.0%), resultat (+478.9%) och eget kapital (+127.4%), men en negativ trend i tillgångar (-6.3%). Den kombinerade bilden är av ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet, men med utmaningar i kapitalstrukturen och potentiell underinvestering i tillgångar.