155 000 SEK
Omsättning
▼ 84,3%
38 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 123,8%
11,4%
Soliditet
Stabil
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:825 121 SEK
Skulder:-731 963 SEK
Substansvärde:93 158 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med dramatiska förändringar. Omsättningen har kollapsat med över 84% till endast 157 304 SEK, vilket tyder på en kraftig nedskalning eller förändring i verksamheten. Paradoxalt nog har resultatet förbättrats kraftigt från en förlust på 160 000 SEK till en vinst på 38 000 SEK, vilket indikerar en radikal omstrukturering eller kostnadsrationalisering. Den mycket höga vinstmarginalen på 24,3% är anmärkningsvärd men kan bero på engångsfaktorer eller avyttringar. Företaget verkar befinna sig i en omvandlingsfas där det prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning av belysningsarmatur och är etablerat sedan 1960. Som tillverkningsföretag kräver detta typiskt sett betydande tillgångar och lager, vilket gör den dramatiska minskningen i tillgångar från 1 312 199 SEK till 825 121 SEK särskilt anmärkningsvärd. Den långa etableringsperioden sedan 1960 indikerar att detta inte är ett nystartat företag utan snarare ett etablerat företag som genomgår stor förändring.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från en förlust på 160 000 SEK till en vinst på 38 000 SEK, en positiv förändring på 198 000 SEK. Denna förbättring kan komma från kostnadsbesparingar, avyttringar eller engångsposter.

Soliditet: Soliditeten på 11,4% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. För ett tillverkningsföretag är detta en riskabel position som begränsar möjligheten till investeringar och gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 54 971 SEK till 93 158 SEK, en tillväxt på 38 187 SEK (+69,5%). Denna förbättring kommer sannolikt från årets vinst på 38 000 SEK, vilket har stärkt balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 700 194 SEK till 157 304 SEK, en minskning på 542 890 SEK (-77,5%). Denna kraftiga nedgång kan tyda på försäljning av verksamhetsdelar, förlust av storkunder eller en medveten strategi att skala ner verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg omsättning på endast 157 304 SEK ger en mycket smal verksamhetsbas
  • Mycket låg soliditet på 11,4% skapar sårbarhet för ekonomiska chocker
  • Kraftig tillgångsminskning med 487 078 SEK kan indikera avyttringar som begränsar framtida produktionskapacitet
  • Omsättningsnedgång på 84,3% väcker frågor om företagets långsiktiga överlevnad

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,3% visar att den kvarvarande verksamheten är lönsam
  • Resultatförbättring från förlust på 160 000 SEK till vinst på 38 000 SEK indikerar effektiv kostnadskontroll
  • Eget kapital har stärkts med 69,5% vilket ger en något bättre finansieringsbas
  • Företagets långa etablering sedan 1960 ger erfarenhet och varumärkesvärde som kan utnyttjas