6 085 000 SEK
Omsättning
▼ 5,2%
84 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76,3%
51,1%
Soliditet
Mycket God
1,2%
Vinstmarginal
Låg
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-06-19

Substansvärdering

Tillgångar:4 292 252 SEK
Skulder:-2 051 753 SEK
Substansvärde:2 020 499 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling med minskad lönsamhet och försämrad kapitalstruktur. Trots en liten ökning av tillgångarna har både omsättning, resultat och eget kapital minskat markant. Den extremt låga vinstmarginalen på 1,2% indikerar att företaget knappt går med vinst, vilket är oroande för ett etablerat bolag som har funnits sedan 2005. Situationen pekar mot en svag konkurrensposition eller problem med kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver partihandel med virke, byggmaterial och sanitetsgods och är ett helägt dotterbolag till BTC Invest AB. Som partihandelsföretag inom byggbranschen är det typiskt att ha relativt höga omsättningssiffror men smala vinstmarginaler, vilket stämmer med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 354 000 SEK till 84 000 SEK, en minskning med 270 000 SEK (-76,3%). Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 51,1% är acceptabel och visar att företaget finansieras till mer än hälften med eget kapital, vilket ger en viss finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 204 747 SEK till 2 020 499 SEK, en nedgång med 184 248 SEK. Denna minskning kan förklaras av det låga resultatet och eventuella utdelningar till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 643 514 SEK till 7 135 399 SEK, en nedgång med 508 115 SEK (-6,6%). Detta indikerar minskade försäljningsvolymer eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning med 76,3% visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 508 115 SEK indikerar försämrad marknadsposition
  • Låg vinstmarginal på 1,2% ger litet utrymme för ytterligare kostnadsökningar
  • Minskande eget kapital på 184 248 SEK försvagar företagets finansiella styrka

Möjligheter

  • Soliditeten på 51,1% ger en god kapitalbas för att hantera kortsiktiga utmaningar
  • Tillgångstillväxt på 3,3% visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten
  • Moderbolagsstrukturen kan ge stöd vid behov genom kapitaltillskott

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en minskning från 7,6 miljoner till 6,1 miljoner SEK under perioden. Detta, kombinerat med en kraftigt fallande vinstmarginal från 5,5% till endast 1,2%, indikerar en betydande försämring av företagets lönsamhet. Trots att tillgångarna har varit relativt stabila har det egna kapitalet minskat under det senaste året, och soliditeten har sjunkit från 57,2% till 51,1%, vilket pekar på en svagare kapitalstruktur. Trenderna tyder på en verksamhet under press med minskad omsättning och kraftigt urholkad lönsamhet, vilket om det fortsätter kan hota företagets långsiktiga hälsa.