6 876 000 SEK
Omsättning
▲ 45,1%
787 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,9%
10,2%
Soliditet
Stabil
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 048 366 SEK
Skulder:-13 387 975 SEK
Substansvärde:1 055 391 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med exceptionell ökning av både omsättning och eget kapital. Den kraftiga omsättningstillväxten på 45,1% kombinerat med en hög vinstmarginal på 10,7% indikerar en effektiv skalning av verksamheten. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 322,5% tyder på en betydande kapitalinsprutning eller en mycket stark resultatutveckling som har bibehållits i bolaget. Trots den låga soliditeten på 10,2% visar företaget god lönsamhet och en accelererad tillväxt som är imponerande.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom maskintjänster för lantbruk, schakt, bygg och vägunderhåll samt växtodling och försäljning av foder till djur. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med behov av maskinpark, vilket förklarar de höga tillgångarna på 15 miljoner SEK. Verksamheten är cyklisk och kopplad till bygg- och lantbrukssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade marginellt från 780 000 SEK till 787 000 SEK, en tillväxt på endast 0,9% trots den betydande omsättningsökningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som påverkat resultatet.

Soliditet: Soliditeten på 10,2% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är vanligt i kapitalintensiva branscher men medför finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller nedgångar i omsättningen.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 249 777 SEK till 1 055 391 SEK, en ökning med 805 614 SEK eller 322,5%. Denna extraordinära tillväxt kan bero på nyemission, omvärdering av tillgångar eller att större delen av vinsten har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 684 478 SEK till 7 355 965 SEK, en stark tillväxt på 45,1% som visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 10,2% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser eller räntehöjningar.
  • Resultatet ökade endast marginellt med 0,9% trots en omsättningstillväxt på 45,1%, vilket kan indikera tryck på marginalerna från ökade kostnader.
  • Den höga tillgångstillväxten på 17,2% till 15 048 366 SEK medför avskrivningskostnader och kapitalbindning.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 45,1% visar stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling.
  • Hög vinstmarginal på 10,7% indikerar god lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning.
  • Kraftig förstärkning av eget kapital med 322,5% ger bättre finansieringsmöjligheter och grund för framtida investeringar.