6 581 000 SEK
Omsättning
▼ 5,3%
367 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,5%
29,6%
Soliditet
God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 251 154 SEK
Skulder:-1 564 807 SEK
Substansvärde:585 658 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med negativa rörelser i omsättning och resultat men positiv utveckling i eget kapital. Omsättningen minskade från 7 065 203 SEK till 6 817 034 SEK och resultatet sjönk från 401 000 SEK till 367 000 SEK, vilket indikerar en svagare konjunktur eller konkurrenssituation. Trots detta ökade eget kapital från 536 292 SEK till 585 658 SEK, vilket visar på en förmåga att ackumulera kapital även i en nedåtgående fas. Soliditeten på 29,6% är acceptabel för en mindre verksamhet. Övergripande befinner sig företaget i en stabil men utmanande fas med tecken på effektivitet i kapitaluppbyggnad trots minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett snickeri- och köksföretag som bedriver försäljning av kök och snickerilackering. Det är ett moderbolag med ett helägt dotterbolag men upprättar ingen koncernredovisning. Verksamheten är typiskt beroende av bostadsmarknaden och renoveringsbehov, vilket kan förklara omsättningsvariationer. Företaget är etablerat sedan 2012 och är inte ett nytt företag, vilket tyder på en mogen verksamhet med historik.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 401 000 SEK till 367 000 SEK, en minskning på 34 000 SEK eller -8,5%. Nedgången följer omsättningsminskningen men vinstmarginalen på 5,4% klassificeras som stabil, vilket visar att lönsamheten hålls relativt oförändrad trots lägre volym.

Soliditet: Soliditeten är 29,6%, vilket innebär att cirka 30% av tillgångarna finansieras av eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett mindre företag och indikerar en balanserad kapitalstruktur med utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 536 292 SEK till 585 658 SEK, en tillväxt på 49 366 SEK eller +9,2%. Ökningen beror sannolikt på ackumulerat resultat från verksamheten, vilket stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 065 203 SEK till 6 817 034 SEK, en nedgång på 248 169 SEK eller -5,3%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, konkurrenspress eller förändringar i marknaden.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på -5,3% kan tyda på svag efterfrågan eller konkurrenspress i snickeri- och köksbranschen.
  • Resultatet sjönk med -8,5%, vilket kan påverka framtida investeringsmöjligheter och kapacitet att hantera oförutsedda kostnader.
  • Tillgångarna minskade med -1,5%, vilket kan indikera nedskalning eller avveckling av tillgångar, potentiellt påverkar verksamhetskapaciteten.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med +9,2% till 585 658 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet och möjlighet till framtida lån eller investeringar.
  • Vinstmarginalen på 5,4% klassificeras som stabil, vilket visar att företaget behåller lönsamhet trots utmaningar och kan optimera kostnader.
  • Företaget har funnits sedan 2012 och har en etablerad kundbas, vilket ger potential att återhämta omsättning genom marknadsanpassning.