10 694 000 SEK
Omsättning
▲ 95,1%
1 452 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 545,3%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
12,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 648 936 SEK
Skulder:-6 992 807 SEK
Substansvärde:559 065 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtprestation med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats, resultatet har mer än sexfaldigats och eget kapital har mer än fördubblats. Den extremt låga soliditeten på 0,2% indikerar dock en mycket hög belåningsgrad som utgör en betydande risk trots de imponerande resultatsiffrorna. Företaget befinner sig i en expansiv fas med kraftig tillväxt men med en kapitalstruktur som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom ekologisk mjölkproduktion och spannmålsodling för avsalu, vilket är en niche med växande efterfrågan. Verksamheten är baserad i Västerås och har funnits sedan 2021, vilket gör det till ett relativt ungt men etablerat företag inom jordbrukssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 225 000 SEK till 1 452 000 SEK, en ökning på 545,3% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar i tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på endast 0,2% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat i förhållande till sina tillgångar, vilket medför betydande finansiell risk trots de goda resultaten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 204 002 SEK till 559 065 SEK, en tillväxt på 174,1% som främst drivits av årets starka resultat och kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 476 328 SEK till 11 654 778 SEK, en tillväxt på 95,1% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåningsgrad kan begränsa framtida investeringsmöjligheter och flexibilitet
  • Snabb tillväxt på 95,1% i omsättning riskerar att överbelasta organisationens kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 545,3% visar på stark lönsamhet och effektiv verksamhet
  • Hög vinstmarginal på 12,5% indikerar konkurrensfördelar inom den ekologiska nischen
  • Tillgångstillväxt på 36,5% till 8 648 936 SEK visar på kapacitetsutbyggnad för framtida expansion

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING med exceptionellt stark tillväxt i omsättning (+95,1%), resultat (+545,3%), eget kapital (+174,1%) och tillgångar (+36,5%). Den enda negativa trenden är den extremt låga soliditeten som försvagats ytterligare i takt med tillväxten och ökad belåning.